USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Aralık 2012 Pazartesi 01:13
  • Güncelleme saati: 01:15

İsrail'den Abbas'a ceza

İsrail, BM'de gözlemci devlet statüsü kazanan Filistin'e ceza keserek 100 milyon dolarlık vergi ödemesini durdurdu.

Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazanmasının ardından İsrail ceza kesmeye başladı. İlk olarak Doğu Kudüs'te 3 bin yeni yerleşim yeri yapılmasına onay veren İsrail yönetimi, dün de Filistin'in vergilerini ödemeyi durdurdu. Ekonomi Bakanı Yuval Steinitz, Batı Şeria'da Filistin adına toplanan vergilerin transfer edilmeyeceğini duyurdu

. "Başlangıçtan beri statü yükseltmenin bedeli olacağını söyledik" diyen Bakan Steinitz, ödenmesi gereken 100 milyon doların, Filistin'in 200 milyon dolarlık elektrik borcuna kesileceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise BM'nin aldığı kararı reddettiklerini belirtti. Netanyahu, "Bugün Kudüs'ü inşa ediyoruz ve tüm bölgelerinde inşa etmeye devam edeceğiz. Bu, İsrail devletinin stratejik haritasıdır" diye konuştu.

BM'de alınan kararın ardından Filistin'e dönen Başkan Mahmut Abbas ise kahraman gibi karşılandı.

Dışişleri'nden yerleşimlerine kınama

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altında bulundurduğu Filistin topraklarında sürdürdüğü yasa dışı yerleşimlere yenilerini ekleyerek, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da toplam 3 bin ilave konut inşa edilmesine onay vermesini şiddetle kınadı. Açıklamada, İsrail'in, uluslararası hukuku ayaklar altına alan bu yasa dışı yerleşim faaliyetleriyle bölgede kalıcı ve adil bir barış zeminini bilinçli bir şekilde tahrip ettiği belirtildi.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU