USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 02:21
  • Güncelleme saati: 02:23

Kadınlardan Savunma Bakanlığı'na dava!

ABD ordusunda görevli 4 kadın asker, kadınların muharebelerde yer almasını yasaklayan ABD Savunma Bakanlığı aleyhine dava açtı.

ABD'nin San Francisco kentindeki federal mahkemeye verilen dilekçede, ABD ordusundaki tüm kadınları kapsayan ve ''muharebe ayrımcılığı'' olarak adlandırılan politikaya son verilmesi talep edildi.

Dava dilekçesinde kadın askerlere getirilen yasağın ABD Anayasası'ndaki, vatandaşlık haklarının, ırk, etnik köken ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin korunması ilkesini ihlal ettiği ve kadınları haksız bir şekilde, muharebe görevlerinde bulunan erkeklere tanınan terfi ve diğer yükselme fırsatlarından mahrum bıraktığı iddia edildi.

Dilekçede ayrıca kadınların zaten gayriresmi olarak muharebe birliklerinde yer aldığı ileri sürüldü.
Aralarında Afganistan'da yararlılık gösteren ve aldıkları yaralar nedeniyle, ''Mor Kalp'' nişanına layık görülen 2 kadın askerin de bulunduğu davacılar, mahkemede, ''Amerikan Yurttaş Özgürlükleri Birliği'' adlı kuruluş tarafından temsil ediliyor.

Söz konusu dava, ABD ordusunda kadınların muharebelerde yer almasına getirilen yasak nedeniyle ABD Savunma Bakanlığı aleyhine bu yıl içinde açılan ikinci dava oldu.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU