USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 02:57
  • Güncelleme saati: 03:14

Esed'in hava üstünlüğü bitti

Karadan muhalifler karşısında mevzi kaybeden Esed rejimi bir darbe daha yedi. Askeri üslerden silah ele geçiren muhalifler, savaş uçağı ve helikopter vurarak Esed'in hava üstünlüğüne son verdi.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine karşı mücadele eden muhalifler, tek çatı altında toplandıktan sonra çatışmalarda da büyük kazanım elde etti. Geçtiğimiz iki hafta boyunca en az altı askeri üssü ele geçiren Özgür Suriye Ordusu, saldırılarını hava üslerine yoğunlaştırdı. Önce Merc El Sultan isimli askeri bölgedeki helikopter üssünü çatışmaların ardından teslim alan muhalif askerler, uçaksavar bataryalarını da ele geçirdi. Önceki gün de ele geçirilen silahlarla vurulan bir helikopterin görüntüleri internete yüklendi. Videoda Halep kentinde yer alan Neyrab askeri havaalanının yakınlarında düşen helikopter görüntüleri yer aldı.

Rejim kendi silahları ile yıkılıyor

Rejimin savaş uçakları ve helikopterlerle yaptığı saldırılar nedeniyle muhalif askerler, taktik değiştirdi. Karadan bu üslere saldırılarını yoğunlaştıran muhalifler, başkent Şam'ın güneyindeki 666'ncı hava üssünü ele geçirdi. Önceki gün ele geçen hava üssü ile beraber çok sayıda silah da muhaliflerin eline geçti. Havva üssünden alınan silahlarla ordu uçaklarına karşı direnen muhalifler, kuzeyde yer alan Daaret Azze kentinde Mig 23 savaş uçağını vurdu. Bölgedeki yerel muhalifler, Daaret Azze kentinde Cundullah Tugayının kenti bombalamaya çalışan Rus yapımı Mig 23 savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Rejimden ele geçirilen karadan havaya füze ile düşürüldüğü belirtilen uçağın enkaz görüntüleri de yayınlandı. Enkazda zafer sevinci yaşayan muhalifler, pilotun da yaralı olarak yakalandığını duyurdu.

Muhalifler bir hafta önce Halep'te ele geçirdikler askeri üsten tank, zırhlı araçlar ve havan topları elde etmişti.

Geçici hükümet kurulamadı

Suriyeli muhaliflerin Katar'da kurduğu Suriye Ulusal Koalisyonu (SUKO) delegeleri ise Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı. Dış yardım alabilmek için geçici hükümet kurmak amacıyla bir araya gelen 60 kadar delege toplantıdan sonuç alamadı. Delegelerin geçici hükümet için başbakanın belirlenmesinde anlaşmazlığa düştüğü kaydedildi.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU