USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 00:15
  • Güncelleme saati: 01:59

Obama’nın arkasındaki adam2011'de Obama'nın internet sitesinde 2012 yılında yapılacak başkanlık seçiminin nasıl kazanılacağını anlatan bir video yayınladı.

40'lı yaşlarında enerjik sarışın biri, Amerika haritasının önünde seçimi kazanma senaryolarını anlatıyordu. Anlattığı senaryolardan biri 6 Kasım gecesi gerçek oldu ve Barack Obama ikinci kez başkan seçildi. Obama'yı başkanlığa götüren yolun mimarı Demokrat Parti Kampanyasının en tepe yöneticisi Jim Messina'ydı.

Obama'nın en güvendiği isim

Messina'nın Amerika'da tam bir oy avcısı olarak tanınması eskilere dayanıyor. Montana Üniversitesinde siyaset bilimi alanında okurken başladığı siyasi kampanya kariyerinde hep kazandıran olmuş. 1993'ten bu yana değişik eyaletlerde Demokrat partili siyasetçilerin seçimleri kazanmasını sağlayan Messina'nın namı Demokratlar arasında gittikçe artmış. 2009 yılında Obama'nın ilgisini çeken Messina Beyaz Saray idari yönetimi ile Başkan Obama'nın en yakın çalışma ekibine dahil oluyor.

Messina Obama'nın problem çözücü olarak tanımladığı bir isim. 2011 yılına kadar Beyaz Saray'da görev yapan Messina, Obama tarafından 2012 seçim kampanyasının başına tam yetki ile getiriliyor ve zaferi getiren seçim stratejisini kurguluyor.

Akıl hocaları Steve Jobs ve Eric Schmidt

Messina Obama'dan görevi alır almaz önce Google'ın CEO'su Eric Schmidt ile neler yapabileceğini konuşuyor sonra yaşamının son günlerini yaşayan Steve Jobs'un da kapısını çalıyor. Messina Amerika'nın en iyi beyinlerinden beslenerek 2012 seçimlerinin planını yapmaya başlıyor.

Agresif bir strateji izledi

Messina 2011 yılında eyaletlerde yaptırdığı anketler ile işe başlıyor ve Obama'nın zayıf olduğu eyaletlere özel stratejiler geliştiriyor. Cumhuriyetçi Parti'nin adayının kesinleşmediği bir ortamda Messina bütün stratejisini Romney'in adaylığı üzerine kuruyor. Romney'in bütün zayıf noktalarını tek tek arşivden çıkarıyor. Daha Romney ismi resmi olarak açıklanmadan Romney'e karşı televizyon reklamlarını hazırlatıyor. İnterneti viral reklamları ve teknolojiyi en verimli şekilde kullanan Messina kampanyaya gençliğin dinamizmini katmayı başarıyor.

Serdar KARAGÖZ / NEW YORK


Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU