USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Kasım 2012 Cumartesi 21:13
  • Güncelleme saati: 22:06

Petraeus'un başına çuval ördü

Serdar Karagöz / NEW YORK

CIA Başkanı Petraeus'un biyografisini yazan Paula Broadwell'le evlilik dışı ilişkisi kariyerini bitirdi.

ABD istihbarat kurumu CIA'yin önceki gün evlilik dışı ilişkisi yüzünden istifa eden başkanı emekli Orgeneral David H. Petraeus'un 37 yıllık karısını, biyografisini yazan Paula Broadwell'le aldattığı ortaya çıktı.

Petraeus, 2007 yılından sonra Irak ve Afganistan'daki en üst düzey ABD'li komutan olmuş ve geçen yıl emekli olduktan sonra Başkan Barack Obama tarafından CIA'yin başına getirilmişti.

Amerikan basınında siyasi geleceği son derece parlak olarak görülen Petraeus'un ismi bu yıl Cumhuriyetçi Başkan adayı Mitt Romney'in başkan yardımcısı adayı olarak da geçmişti.

Adli bir suç işlemese de Petraeus'un pozisyonu yüzünden evlilik dışı ilişki yaşaması CIA için büyük bir güvenlik riski taşıyor. ABD iç güvenlik kurumu FBI'ın Petraeus ile Broadwell arasında uygunsuz bir ilişki şüphesiyle başlattığı soruşturma, Broadwell'in CIA Başkanı'nın e-postalarına eriştiği bilgisine ulaştı. 2006'dan beri birbirini tanıyan ikilinin 2009'dan beri ilişki yaşadığı söyleniyor. Evli ve iki çocuklu olan Broadwell'e karşı henüz bir resmi suçlama yapılmadığı ama biyografi yazarının FBI tarafından soruşturulduğu belirtildi.

Petraeus'un istifasından sonra ortaya atılan iddialarda CIA Başkanı'nın bu kararının arkasında daha farklı sebepler de olabileceği öne sürüldü.

BEYAZ SARAY'I 24 SAAT YANILTTI

Libya'nın Bingazi'de kentinde Büyükelçi Chris Stevens'in öldürülmesi ile sonuçlanan saldırıda CIA'nın Beyaz Saray'ı doğru, zamanında ve yeterli bilgilendirmediğine ilişkin iddiaların Petraeus'un istifasında rol oynadığı belirtiliyor. Olayı önce CIA'den aldığı bilgilere dayanarak İslam karşıtı filme karşı yapılan protestoların bir parçası olarak belirten Beyaz Saray daha sonra protestolardan farklı, planlı bir terör eylemi olarak tanımlamıştı ve bu da seçim döneminde eleştirilmişti. Bu olaydan sonra Başkan Obama'nın CIA Başkanı'na güveninin zedelendiği ifade ediliyor.

Petraeus istifa etmeseydi önümüzdeki hafta CIA Başkanı olarak Bingazi saldırısını soruşturacak Kongre oturumu kapsamında ifade verecek ve kongre üyelerinin sorularını yanıtlayacaktı. Kongre soruşturmasında CIA'yı Petraus yerine göreve vekâleten atanan Michael Morell temsil edecek.

'HATA YAPTIM'

Emekli General Petraeus, CIA çalışanlarına yolladığı bir mesajda 37 yıl evli kalan bir kişi için kabul edilemez bir hata yapıp karısını aldattığını belirtti. Eylül 2011'den beri başında olduğu CIA'deki görev süresince kendisine yardımcı olanlara teşekkür eden Petraeus'un şimdi ne yapacağı bilinmiyor. ABD'nin en saygı gören askerlerinden olan Petraeus'un siyasete atılmasına kesin gözüyle bakılıyordu ancak bu skandaldan sonra bu hemen hemen imkansız görülüyor.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU