USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2012 Cuma 23:33
  • Güncelleme saati: 23:50

Arizona saldırganına ömür boyu hapis

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Gabrielle Giffords'a 2011'de saldırı düzenleyerek yaralayan, 6 kişiyi öldüren saldırgan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Federal Bölge Mahkemesi, saldırı düzenleyerek 6 kişiyi öldürme, Giffords da dahil 13 kişiyi yaralama suçunu işlediğini kabul eden 24 yaşındaki Jared Lee Loughner'ı ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Laughner, 8 Ağustos'ta mahkeme ile anlaşma yoluna giderek, şartsız tahliye hakkı bulunmadan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını teminat altına alan bir anlaşma karşılığında suçunu kabul ederek savunma hakkından vaz geçmişti.

Giffords ile eşi Mark E. Kelly'nin ilk kez Laughner ile yüzyüze geldiği mahkemede, eşi adına konuşan Kelly, Loughner'ın Giffords'ın hayatını sonsuza dek değiştirdiğini ancak ruhunu yaralayamadığını söyledi.
Şizofreni hastası Loughner'ın 8 Ocak 2011 yılında düzenlediği saldırıda, aralarından Federal Yargıç John Roll'un da bulunduğu 6 kişi ölmüş, ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili üyesi Giffords ise başından ağır yaralı olarak kurtulmuştu.

Uzun bir tedavi sürecinin ardından, 16 Mayıs 2011'de eşinin komuta ettiği Uzay Mekiği Endavour'un son kez uzaya fırlatılışı dolayısıyla Kennedy Uzay İstasyonu'nda düzenlenen törene katılan Giffords tüm dünyada uzun süre ilgi odağı olmuştu.

Ancak saldırı nedeniyle yürüme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinde kayıplar meydana gelen Giffords, 25 Ocak 2012'de, 2007'den beri görev yaptığı ABD Temsilciler Meclisi'ndeki görevinden resmen istifa etmişti.

(AA)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU