USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 08 Kasım 2012 Perşembe 00:11
  • Güncelleme saati: 00:16

Patriot iddialarına yalanlama

Zübeyde Yalçın / BALİ

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırmak üzere ABD'den Patriot alacağı haberlerini yalanladı. Erdoğan, ayrıca "NATO'dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırmak üzere ABD'den Patriot alacağı haberlerini yalanladı. Erdoğan, ayrıca "NATO'dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız" dedi.
Bali Demokrasi Forumu için Endonazya'da bulunan Başbakan Erdoğan'a, isimlerinin açıklanmaması kaydıyla uluslararası haber ajanslarına konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Türkiye'nin, Suriye sınırına Patriot füzesi yerleştirilmesi için NATO'ya resmi teklif sunmaya hazırlandığı haberi hatırlatıldı. Bu çerçevede ABD'den de Patriot istendiği iddiası da soruldu. Başbakan Erdoğan, bu açıklamaları ve iddiaları yalanladı ve şöyle dedi:

"Asılsız"

"NATO'dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız. Dışişleri yetkilisi kim? Dışişleri yetkilisinin açıklama yapma yetkisi yok. Karar verme makamı biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Savunma Sanayi İcra Konseyi'nin başkanı benim. Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı var. Üçümüzün haberi olması lazım. Böyle bir şeyden haberimiz yok. Sağır duymaz uydurur cinsinden haber yapıyor. NATO Genel Sekreteri'nin 'talep olursa olumlu bakarız' yaklaşımı var. Bizim şu ana kadar böyle bir talebimiz olmadı. Şu anda para ödemek suretiyle Patriot alma durumunda değiliz."

Askeri senaryo

Başbakan Erdoğan'ın yalanladığı "Patriot talebine ilişkin haberlerin" arka planı da gün ışığına çıktı. Türkiye'nin gerek F 4 savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi gerekse Akçakale'ye Suriye tarafından top mermileri atılması üzerine NATO'dan askeri planlarını güncellemesini istediği ortaya çıktı. Ankara, NATO Anlaşması'nın 4'üncü maddesi kapsamında gerçekleştirilen istişare toplantılarında Türkiye-Suriye sınırının aynı zamanda NATO'nun Güneydoğu sınırı olduğunu bir kez daha kayda geçirdi. Suriye'deki iç savaşın ve Malatya Kürecik'te konuşlandırılan NATO radarı sonrasındaki gelişmelerin yeni bir güvenlik algısı yarattığını vurguladı. Böylece, NATO'ya, "Askeri ihtimaliyat planlarınızı güncelleyin. İhtiyaç olursa, hava savunma sistemli de dahil olmak üzere talepte bulunduğumuzda karşılanmak üzere gerekli hazırlıkları yapın" mesajı gönderdiği öğrenildi.

NATO'DAN GÜVENCE

Suriye tehdidine karşı kullanılacak füzeler konusunda NATO'dan güvence gelmişti. Türk jetinin Suriye tarafından uluslararası hava sahasında vurulmasından sonra bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Rasmussen "Biz bu hareketi kabul edilemez buluyoruz ve en güçlü şekilde kınıyoruz, olayı büyük bir endişeyle takip ediyoruz" demişti. Rasmussen 10 Ekim'de Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından da "Türkiye uluslararası hukuka göre kesinlikle kendini savunma hakkına sahip. Türkiye muhakkak NATO dayanışmasına güvenebilir. Gerekirse Türkiye'yi savunmak ve korumak için bütün planlar mevcut, fakat umarım buna gerek kalmaz" açıklamasını yapmıştı.

Rasmussen', 05 Kasım günü düzenlediği Brüksel'deki basın toplantısında Suriye kriziyle ilgili bir soru üzerine NATO'nun Türkiye'ye destek taahhüdünü yinelemişti. Suriye sınırına Patriot füze rampaları yerleştirilmesi konusunda Türkiye'den bir talep almadıklarını açıklayan Rasmussen, "Eğer böyle bir istekle karşılaşırsak üye ülkeler bunu değerlendirmek zorunda" demişti. Rasmussen, ikinci kez ABD Başkanı seçilen Barack Obama'ya gönderdiği kutlama mesajında da ABD ve Avrupa arasındaki bağın Avrupa-Atlantik bölgesinde barış ve güvenliğin korunması için önemli olduğunu belirtmişti. Rasmussen mesajında "NATO'nun hızla değişen dünyada yeni tehditlere karşı yeni kabiliyetlerle cevap vermesi ve dünya genelinde her zamankinden daha güçlü ortaklıklar kurması için NATO'nun etkin olmaya devam etmesinde yakın işbirliğinin devamını dört gözle bekliyorum" demişti.
Türkiye'nin 1990 ve 2000 yıllarında her iki Irak savaşı sırasında, ülkede Patriot sisteminin kurulması ile ilgili NATO'ya başvurmuştu. ABD, Körfez Savaşı sırasında Patriot füze kalkanını Diyarbakır'a kurmuştu.

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU