USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 07 Kasım 2012 Çarşamba 18:45
  • Güncelleme saati: 18:46

İkinci Obama dönemi

ABD'nin ilk siyahi başkanı unvanına sahip Barack Obama, dünkü tarihi seçimde Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'i devirerek ikinci kez Beyaz Saray'a çıkma hakkı kazandı.

Koltuğunu koruyabilmesi için gerekli olan 270 delegelik barajı kazandığı 303 delege ile rahatlıkla aşan Obama, ülkesinin 45'inci başkanı oldu. 51 yaşındaki Obama, 50 eyaletten 25'inin ve Washington DC'nin seçici delegesini kazandı.

Obama'nın ülke genelindeki oy oranı da yüzde 50 olarak belirlendi. 65 yaşındaki rakibi Romney ise toplam 206 delege kazanarak ülke genelindeki oy oranı yüzde 48'de kaldı. ABD tarihinin en pahalı seçiminin kazandığını ilk olarak Twitter hesabından attığı "Bu sizin sayenizde oldu. Teşekkür ediyorum" mesajı ile duyuran zafer konuşmasını memleketi Chicago'da yaptı. McCormick Place'deki kutlamada sahneye ilk önce eşi Michelle Obama, kızları Sasha ve Malia ile çıktı. Obama daha sonra binlerce destekçisine "Beyaz Saray'a her zamankinden daha kararlı ve daha ilham almış şekilde dönüyorum. Kendimizi toparladık. Mücadelemizi yapıp geri geldik. En iyi günlerimiz henüz gelmedi. Bu ülkenin diğer tüm ülkelerden daha fazla serveti var, ama bizi zengin yapan bu değil. Tarihteki en kuvvetli orduya sahibiz, ama bizi kuvvetli yapan bu değil.
Amerika'yı istisnai yapan, dünyadaki en fazla çeşitliliğe sahip milleti bir arada tutan bağlar" dedi. Obama ayrıca kimseyi eşcinsel, heteroseksüel, zengin ya da yoksul diye ayırt etmediğini söyledi.

MECLİSİ YİNE ALAMADI

İkinci döneminde karşılaşacağı zorlukların farkında olduğunu belirten Obama, rakibi Mitt Romney'i de telefonla arayarak tebrik ettiğini söyledi. Konuşmayı gerek ABD gerekse diğer ülkelerden bini aşkın gazeteci takip etti. Konuşmasının sonunda da Obama'nın ailesi, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve ailesi ile birlikte yeniden sahneye çıkıp hep birlikte salondakileri selamladılar. Times Meydanı ve Chicago'daki diğer meydanlarda da binlerce Obama taraftarı saatlerce seçim galibiyetini kutladı. Öte yandan dünkü kritik seçimde başkanın yanı sıra ayrıca Senato ile Temsilciler Meclisi üyeleri de belirlendi. Senato seçimlerini ise Demokrat Parti kazandı. Bu seçimlerde Senato'nun 3'de 1'i yenilendi. Demokrat Parti şu anda 13, Cumhuriyetçi Parti ise 5 sandalye kazandı. Temsilciler Meclisi'nde 435 koltuğun tamamı yenilendi. Cumhuriyetçiler 209, Demokratlar 155 sandalye kazandı. Cumhuriyetçiler böylece Obama'nın icraatlarını 2 yıl daha, kontrol etme fırsatı geçti.

BALAYI YAPAMAYACAK

2008'de "değişim ve umut" sloganları ülkesinin ilk siyahi başkanı olan Obama için ikinci dönemi ise hiç de kolay olmayacak. Beyaz Saray'daki yeni döneminde "balayı" için hiç vakti yok. Obama'nın karşılacağı en önemli sorunların başında ülkesinde ekonomik problemler, göçmenler krizi geliyor. Dış politikada ise Suriye'de her geçen artan sivil ölümlerin önüne geçilememesi ve olası bir İran-İsrail savaşının hala masada durma ihtimali olacak. Ancak yapılan yorumlarda Obama'nın öncelikli krizi 1 Ocak 2013'de gün yüzüne çıkacak. Selefi George W. Bush tarafından 2001'de kriz sonrası devreye sokulan "mali uçurum" yasası masaya yatırılacak. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde eden Cumhuriyetçiler zenginlerden vergi indirimini öngören yasasın devamını istiyor. Obama ise hem "Bush yasası" olarak bilinen yasayı uzatmamak hem de hazine borçlanma limitinin artırılmasını istiyor.

Cumhuriyetçilerin yasanın devamı sağlanmadığı takdirde hazine borçlanma limitini artırmaması bekleniyor. Durum böyle olunca da Obama 2013'te bütçe kısıntısına gitmek zorunda kalabilir. Başkan Obama da zafer konuşmasında karşılaşacağı bu zorluklara gönderme yaparak "Gelecek haftalar ve aylarda, bütçe açığının azaltılması, vergi yasasının reformdan geçirilmesi, göçmenlik sistemimizin onarılması, kendimizi yabancı petrolden kurtarmak gibi birlikte çözebileceğimiz zorlukları ele almak için iki partinin liderleriyle bir arada çalışmayı arzuluyorum" dedi. Uzmanlara göre dış politika ayağında ise Obama, yasalar gereği üçüncü dönem seçilemeyeceği için daha şahin kararlara imza atabilir. Bu çerçevede Suriye konusunda ABD'nin tutumu daha sertleşebilir. Ancak şu an itibariyle herhangi bir askeri müdahaleyi kimse beklemiyor.

(SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU