USA SABAH 18 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 07 Kasım 2012 Çarşamba 18:53
  • Güncelleme saati: 21:50

Marihuana'ya da izin çıktı

Tüm dünyanın heyecanla takip ettiği seçimler, aynı zamanda "ilklerin" de seçimi oldu.

Wisconsin eyaletinde, Cumhuriyetçi rakibi Tommy Thompson'ı yenen Tammy Baldwin, eşcinselliğini ilan etmiş ilk kadın senatör oldu. Bazı eyaletlerde seçmenlere oy pusulalarında yasal marihuana, kürtaj, eşcinsel evlilik gibi konularda 170'i aşkın referandum sorusu da yöneltilirken, Maine ve Maryland eyaletlerinde eşcinsel evliliklerin yasallaşması halkoyu ile kabul edildi. Florida'da da kürtaj için devlet fonu ayrılmasını yasaklayan yasa tasarısı yüzde 45'e karşı yüzde 55'le reddedilirken, Colorado, Washington, Massachusetts ve Oregon'da seçmenlere marihuananın yasallaştırılmasını kabul edip etmedikleri soruldu. Washington, Massachusetts ve Colorado'da referandumdan 'evet' çıktı, böylece 21 yaş ve üzeri kişiler için "tıbbi gerekçelerle" marihuana üretmek, üzerinde bulundurmak ve dağıtmak yasal hale geldi. Oregon'da ise halk 'hayır' dedi. Seçimlerdeki diğer bir ilk de, kadınlar Senato'da rekor sayıda sandalye kazanarak, tarihi bir adım atmış oldu.

Twitter rekoru: 20 milyon tweet

Uzun süren maraton sonucu oy vermek için uzun kuyruklarda bekleyen Amerikan halkı, twitter mesajları ile en çok "tweet"lenen ve sosyal medyada en çok konuşulan seçim unvanını kazandırdı. Twitter, resmi hesabından yaptığı açıklamada, "Seçim Günü, 20 milyon tweet'le Amerikan siyasi tarihinin en çok tweet'lenen olayı haline geldi" derken, Facebook, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde seçime ait milyonlarca fotoğraf paylaşıldı.

Yenilgi sonrası Romney'den teşekkür konuşması

Seçimleri kaybeden Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, sonuçların belli olmasının ardından, Boston Kongre Merkezi'nde toplanan taraftarlarına hitaben bir teşekkür konuşması yaptı. Tezahüratlar eşliğinde kürsüye çıkan ve duygulu olduğu gözlenen Romney, seçim çalışmalarında kendisine destek verdikleri için başkan yardımcısı adayı Paul Ryan, eşi, çocukları, gönüllüler, bağışçılar ve seçmenlere teşekkür etti. "Eşim Ann iyi bir First Lady olurdu" diye konuşan Romney, "O zaten benim için her zaman First Lady. Çocuklarıma ve eşlerine de kampanyaya büyük zaman harcadıkları için teşekkür ediyorum" dedi. ABD halkına olan inancını vurgulayan Romney, "Başkanın ülkemize başarılı bir şekilde rehberlik etmesi için dua ediyorum" diye konuştu. Romney'nin konuşma öncesinde Obama ile telefon görüşmesi yaptığı ve tebriklerini sunduğu öğrenildi. Sonuçların büyük ölçüde belli olmasıyla birlikte Cumhuriyetçi adayın konuşmasını beklemeyen birçok Cumhuriyetçi seçmen, otobüs ve araçlarla alandan ayrıldı.

Reklam harcamaları zafer getirdi

İki başkan adayı seçim maratonunda, büyük meblağlarda reklam harcamaları yaptı. Obama'nın 342 milyon 166 bin 40 dolar harcadığı kampanya döneminde, Romney'nin de toplamda 164 milyon 251 bin 70 dolar harcadığı açıklandı. İki liderin de en önem verdiği kararsız eyaletlerde de, Obama yaptığı reklam harcamalarında Romney'i ikiye katladı. Ohio'da 59 milyon dolarlık harcama yapan Başkan Obama'ya karşı, Romney 31 milyon dolarlık tanıtım yaptı. Florida'da da Obama 68 milyon dolar harcarken, Romney 41 milyon dolarda kaldı.

Obama'yı kim seçti?

Obama'nın en büyük desteği kadınlar, eşcinseller, latinler ve siyahî Amerikalılardan aldığı belirlendi. 2008 yılında kadın seçmenlerden aldığı yüzde 55'lik oy oranını muhafaza eden Başkan Obama, Latinlerden aldığı oy oranını 8 puan arttırarak yüzde 44'e çıkardı. Siyahîlerin oy verme oranın da 2008'e göre arttığı belirtilirken, bazı bölgelerde yüzde 93'ün üzerinde katılım olduğu açıklandı. Beyazlardan aldığı oy oranının yüzde 7 puan düştüğü ortaya çıkan Obama, 2008 yılında büyük destek gördüğü genç seçmenleri, daha düşük bir oranla da olsa, yeniden kazandığı belirtildi.

Clinton artık yok

2013 yılının Ocak ayında başlayacak yeni başkanlık döneminde, Obama yönetiminin en büyük kaybı, bir daha görev almayacağını açıklamış olan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton olacak. Amerikan halkından büyük bir destek gören Clinton yerine Demokrat Parti'nin eski başkan adaylarından John Carry ile ABD'nin Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Susan Rice'ın adı geçiyor.

Obama'ya dünya liderlerinden kutlama mesajları

İkinci kez başkanlığını ilan eden Obama'ya dünya liderlerinden tebrik mesajları yağıyor.

TÜRKİYE: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Obama'ya "Sayın Başkan, değerli dostum" diyerek başladığı bir mektup göndererek, Obama'nın ilk döneminde Türkiye ile ABD ilişkilerinin geliştiğini ve bağların daha da kuvvetlendiğini ifade ederek, "Çok boyutlu ilişkilerimizdeki olumlu hava ve model ortaklığımızı her alanda muhafaza etmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE: Ürdün temasları sırasında açıklama yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, "Obama ile geçen birkaç yılda çalışmaktan keyif aldım, gelecek 4 yılda kendisiyle yeniden çalışmayı dört gözle bekliyorum. Çok başarılı bir ABD Başkanı olduğunu düşünüyorum" dedi.

FRANSA: Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, "Kişisel olarak ve Fransa halkı olarak size en sıcak tebriklerimi sunuyorum. Hem ABD halkı hem de dünya için önemli bir gün. Sizin tekrar seçilmeniz, ABD halkının, daha açık ve dayanışma içinde, dünya barışı, çevre ile ekonomi alanlardaki sorunların çözümüne yönelik bağlılığının da en belirgin göstergesi" ifadesini kullandı.

İSRAİL: Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'i desteklediği bilinen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "İsrail ve Amerika arasındaki stratejik ortaklık geçmişte hiç olmadığı kadar güçlüdür. İsrail vatandaşları için hayati değeri olan güvenlik konularındaki çıkarlarını korumak amacıyla Başkan Obama ile çalışmaya devam edeceğim" dedi. FİLİSTİN: Batı Şeria'daki Filistin yönetimi Başmüzakerecisi Saib Ureykat, "Başkan Obama, İsrail'in girdiği işgal bataklığını kurutması gerekir" dedi. Ureykat yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama'nın 2. kez başkan seçilmesinin, barış, istikrar ve demokrasiye katkı sağlayacağını umuyoruz" diye konuştu.

ALMANYA: Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel, yeniden ABD Başkanı seçilen Barack Obama'ya tebrik mesajı göndererek kutladılar. İki ülkenin bundan sonra da dış politika ve ekonomik sorunların üstesinden gelinmesi için yakın işbirliğini sürdüreceklerinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Merkel, Obama'yı Almanya'ya davet etti.

SUUDİ ARABİSTAN: Suudi Arabistan Kralı Abdullah, "Halkım ve kendi adıma yeniden ABD başkanı seçilmenizi tebrik ediyorum. Sağlık ve mutluluklar dilerken Amerika'nın daha gelişmiş ve refah dolu bir ülke olması dileğimi sunuyorum. Ülkelerimiz arasındaki tarihi ilişkilerin tüm alanlarda genişlemesini arzu ediyorum" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ: AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yayımladıkları ortak açıklamada, "Obama'ya sıcak tebriklerini iletmekten memnuniyet duyduklarını" ve Obama'nın ilk başkanlık döneminde sağlanan yakın işbirliğinin devamı ve ikili bağların daha da güçlendirilmesini umduklarını dile getirdiler.

NATO: NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ikinci kez seçilen Obama'yı tebrik ettiği mesajında, Avrupa ve Kuzey Amerika arasında ortak değerlere dayanan 60 yıllık müttefiklik ilişkisinin her zamanki kadar önemli ve güçlü olduğunu belirtti.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU