USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Eylül 2012 Salı 12:05
  • Güncelleme saati: 15:41

First Lady bugün konuşacak

(CİHAN)

Demokrat Parti'nin Ulusal Kongresi (DNC) Kuzey Carolina eyaletinin en büyük şehri Charlotte'ta festival havasında başladı. First Lady Michelle Obama'nın ilk gününde kürsüye çıkacağı kongre Başkan Barack Obama'nın Perşembe akşamı 80 bin kişiye hitabı ile son bulacak.


Dün yapılan Carolina sokak festivali adeta Demokrat Parti'nin gövde gösterisine dönüştü. Hemen her köşe başında Başkan Barack Obama'nın fotoğrafının basılı olduğu tişörtler, partinin 2012 seçim kampanyası logosu, rozeti gibi eşyalar satılırken, ülkenin dört bin yanından gelen 5 bin 963 delege de halk ile etkinlikte boy gösterdi. Festival kapsamında yapılan konserlere ve etkinlik alanındaki çadırlara on binlerce insanın akın ettiği görüldü. Her renkten ve milletten insan katıldığı festivalin dikkat çeken katılımcılarından birisi de Mississippi eyaletinden gelen parti delegesi Kelly Jacobs oldu. İlginç kıyafeti ile basının ilgi odağı olan Jacobs, ''Amerika, Obama ile Türkiye'nin ne kadar önemli bir müttefik olduğunu öğrendi'.' diyerek Türk asıllı Amerikan seçmenlerinden Demokrat Parti'ye oy vermelerini istedi.

DNC nedeniyle Charlotte şehrinde onlarca farklı millet ve etnik grup adına verilen davet ile partilerin de çokluğu dikkat çekiyor. Bu kapsamda Türkler de yarın DNC'ye katılan partinin önde gelen ağır toplarının katılacağı öğle yemeği organize ediyor.

CHARLOTTE'TA PROTESTOLAR BİLE FESTİVAL GİBİ GEÇİYOR

Şehirde haftasonu yapılan protesto gösterileri ise daha çok festival havasında geçti. Polis ile hiç karşı karşıya gelmeyen protestocuların eylemleri olaysız noktalandı. Protestocuların Demokrat Parti veya Başkan Obama'nın aleyhine değil daha çok var olan sisteme yönelik tepkileri dikkat çekti. Charlotte sokaklarında haftasonu Wall Street işgalcilerinden eşcinsel evliliği savunanlara, göçmen haklarından Müslümanlara kadar 90'dan fazla grup sesini duyurmaya çalıştı. Protesto gösterileri içinde en başarısız olanları ise Wall Street işgalcileri ile 'Muslim Jumah' adlı kuruluşun yapmaya çalıştığı protesto eylemi oldu. Her iki grupta binlerce insanı sokağa dökülecekleri yönünde önceden beyanat verirken yalnızca birkaç yüz kişi ile yürümeleri hayal kırıklılığına yol açtı. Muslim Jumah yetkilileri protesto davetlerine Müslümanların ilgi duymamalarını Federal Soruşturma Ofisi (FBI) yetkililerin Müslüman toplumu liderleri ile gösteriye katılmamaları yönünde yaptıkları görüşmenin etkili olduğunu savundu. Wall Street işgalcileri ise Florida'nın Tampa şehrinde düzenlemek istedikleri büyük protesto gösterilerinin Isaac kasırgası nedeniyle yapamamaları nedeniyle binlerce destekçilerinin evlerine döndüğünü ve Charlotte'a da bu yüzden gelemediklerini öne sürdü.

ŞEHİRDE HAYAT ZORLAŞTI VE PAHALANDI

On binlerce insanın DNC için geldiği Cahrlotte şehrinde hayat hem zorlaştı hem de pahalandı. Şehirde otel fiyatları tavan yaptı. Sıradan oteller dahi bir gece için binlerce dolar vermeye hazır müşterilere 'yerimiz yok' demek zorunda kaldı. Şehir dışındaki tek yıldızlı otellerde oda fiyatları ise 300 dolardan başlıyor.

Oteller gibi otoparkların fiyatı da tavan yaptı. Günlük fiyatı 10 dolar civarında olan otoparklar 30-40 dolara kadar yükseldi. DNC'nin yapıldığı Time Warner binasına yakın otoparkların fiyatı ise karaborsaya düştü.

Charlotte şehir merkezinde yemek yemek de zorlaştı. Lokanta, restoran ve fast food büfelerinde yemek saatlerinde uzun kuyrukların oluştu. Bunların yanı sıra Charlotte şehir merkezinde DNC için birçok sokak ile cadde araç ve insan trafiğine kapatıldı.

DEMOKRATLARI EN ÇOK CLİNTON'IN NE YAPACAĞI KORKUTUYOR

Kongrenin ilk gününde en önemli konuşmayı Başkan Obama'nın eşi Michelle Obama yapacak. Dört yıl önce de Denver'daki DNC'nin ilk gününde kürsüye gelen First Lady, oldukça etkili bir konuşmaya imza atmıştı. Michelle Obama'nın konuşmasının sonrasında birçok Amerikalı gazeteci 'acaba yanlış Obama'yı mı seçiyoruz' diye Fisrt Lady'in ne kadar etkili konuştuğuna latifeli yorum getirmişti.

Kongrenin ilk iki gününü şehir merkezindeki Time Warner kapalı spor salonunda yapılacak. Kongrenin son gününde ise Başkan Obama 74 bin seyirci kapasiteli 'Bank Of America' stadyumunda halka seslenecek. Havanın yağışlı olması durumunda ise Obama'nın konuşmasını 20 bin kişilik Time Warner kapalı spor salonunda yapması öngörülüyor.

Demokrat Parti için en kritik gün ise Amerikan basınına göre yarın olacak. Zira, çarşamba günü prime time'da ABD eski başkanlarından Bill Clinton konuşacak. Son dönemlerde Başkan Obama'ya destek vermek amacıyla verdiği demeçlerde pot üstüne pot kıran Bill Clinton'ın partinin ulusal kongresinde Cumhuriyetçiler de olduğu gibi Clint Eastwoodvari bir sıkıntıya yol açıp açmayacağı merak konusu.

KONGREYİ 15 BİN GAZETECİ TAKİP EDİYOR

Amerikalı basın mensuplarının yanı sıra uluslararası medya kongreye yoğun ilgi gösteriyor. Yerli ve yabancı 15 bin gazeteci kongreyi izlemek için akredite oldu. Şehir dışından 2 bin polis de güvenliği sağlamak üzere Charlotte'a sevk edildi.

DEMOKRATLAR ELİTLERİN DEĞİL HALKIN PARTİSİ HAVASI VERİYOR

Tampa'da yapılan Cumhuriyetçi Parti kongresinin aksine Charlotte sokakları farklı etnik ve milletten gelenlerle doldu. Demokrat Parti rozetli Latin Amerikalı, Afrikan-Amerikalı, Müslüman, Asyalı farklı onlarca millet ve dine mensup insanların DNC için Charlotte geldikleri görüldü. Kendilerini 'halkın partisi' olarak lanse edilen Cumhuriyetçilerin kongresinde katılımcıların neredeyse tamamını beyazlar oluşturuyordu.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU