USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Eylül 2012 Pazartesi 17:58
  • Güncelleme saati: 18:04

Orman yangını kampçıları dağıttı

(USASABAH)

ABD'de ormanlık kamp alanında çıkan yangın, kısa sürede 15 bin kilometre kare alana yayıldı. İşçi Bayramı nedeniyle kamp alanında bulunan 12 bin kişi ise bölgeyi terk etti.

California eyaletinin Los Angeles kentin yakınlarında bulunan Angeles National Forest'te çıkan yangın, bölgede kamp yapanlar arasında paniğe neden oldu. Azusa kanyonu yakınında bulunan San Gabriel dağı çevresindeki ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın hızla yayıldı. Yetkililer ilk olarak yangına havadan müdahale ederken, bölgede kamp yapanların boşaltılması için çalışma başlattı.

ABD'de 3 Eylül'de kutlanan İşçi bayramı nedeniyle 3 günlük hafta sonu tatilinde kamp yapmak isteyenler de tatillerini yarı da kesmek durumunda kaldı. Kamp yapanlarla beraber çevrede yaşayan 12 bin kişi bölgeden uzaklaştırılırken, yangını söndürebilmek için yoğun bir çalışma başlatıldı. 300 itfaiye görevlisi yangınla mücadele ederken, 4 helikopter ve 9 söndürme uçağı ile tonlarca litre köpük bırakma kapasitesi olan DC-10 uçağı da çalışmalara katıldı.

Aşırı sıcak nedeniyle iyice artan yangından yükselen dumanlar kilometrelerce uzaktan görüldü. Alçak kesimlerdeki çalılık alanların hızla alev alması nedeniyle üst kesimlerde bulunan ağaçlık alana kısa sürede ulaşan yangın kısa sürede 15 bin kilometre kare alanı kül etti. Yetkililer havanın serinlemesi ile beraber gece saatlerinde söndürme çalışmalarının sonuç vermesini umduklarını söyledi. Aynı bölgede 2009'da çıkan yangında 2 itfaiye eri ölmüş ve 89 ev alevlere teslim olmuştu.


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU