USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Eylül 2012 Pazartesi 11:24
  • Güncelleme saati: 13:02

CIA Başkanı neden Türkiye'de?

(USASABAH)

Komplo teorileriyle bilinen "özel haber sitesi" DebkaFile, CIA Başkanı David Petraeus'un Suriye meselesinde Türkiye'de ortaya çıkan hayal kırıklıklarını görüşmek için Ankara'ya geldiğini yazdı.


Petraeus'un daha sonra İsrail'e geçerek ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ile Başbakan Benyamin Netanyahu arasındaki problemleri tartışacağını yazan DebkaFile, "İran'ın nükleer programı ve ABD'nin bu ülkeye askeri bir müdahaleyi desteklememesi ana tartışma konusu olacak" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suriye'de oluşturulacak bir "güvenli bölge" konusunda Türkiye'nin elini boş bıraktığı için Başkan Barack Obama yönetimine tepkili olduğunu ifade eden web sitesi, "Türk Hava Kuvvetleri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri uçaklarını iki aydır hazırda bekletiyorlar. ABD'nin lojistik desteği olmadan harekete geçemezler. Ayrıca Türkiye, Kuzey Suriye'deki çatışmayla ve bölgede Esed tarafından PKK'ya verilen destekle ilgilenmemesi nedeniyle Obama'yı suçluyor." şeklinde yazdı.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'nin İsrail'in İran'a saldırması durumunda bu suça ortak olmak istemediğini açıklaması İsrail'de tepki yaratmıştı. DebkaFile'a göre, Petraeus, Dempsey'nin açıklamaları sonrası İsrail'de hasar tespit çalışması yapacak ve Başkan Obama'nın iyi niyetini gösterecek.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU