USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Ağustos 2012 Perşembe 10:11
  • Güncelleme saati: 10:28

Arakan'a tarihi yardım

(SABAH)

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, evlerinden edilen ve öldürülen Arakan Müslümanlarına ulaştırmak üzere yardım malzemeleriyle Myanmar'a gitti.


Kızı Sümeyye Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun eşlik ettiği Emine Erdoğan, hareketinden önce "Bizim için dua edin" dedi ve din adına katliam yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı da Myanmar'ın BM'den sonra ilk kez Türkiye'den yardım kabul edeceğini açıkladı. Dün THY'den kiralanan özel uçakla Myanmar'a hareket eden Emine Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda şu açıklamayı yaptı: '

"BÜYÜK VAHŞET"

Bu inanılmaz bir şey. Bizde insanlarımızın Budist öğretilerini taklit ettiği, örnek aldıkları bir dönemde, din adamlarının bunu yapması beni dehşete düşürdü. Bütün dünyanın bunun üzerinde durması gerekir. Acaba bir Müslüman din adamı bu katliamları yapsaydı dünya nasıl tepki verirdi? Ama şu anda ben bir şey duymuyorum, siz duyuyor musunuz? Bu çok çarpıcı bir şey. Buraya dikkat etmek lazım. Bir din savaşına mı ortalığa sürüklemek istiyorlar, bilemiyorum. Ama çok büyük bir vahşet. Din adına yapılıyor olması çok acı. Bütün dünyanın buraya dikkatini vermesi gerekiyor." Bölgede büyük bir insanlık dramı yaşanmasına rağmen boyutlarının tam olarak bilinmediğine işaret eden Erdoğan, "Yerinde görerek tespitler yapacağız. Neler yapabiliriz onun gayretinde olacağız. Somali'deki gibi daha çok ihtiyaca binaen yardımları yapmak istiyoruz" dedi.

700 TÜRK ŞEHİDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada Myanmar'da ve Arakan'da büyük bir insanlık dramı yaşandığını söyledi. İnsani yardım kuruluşlarıyla birlikte geniş bir heyetle yapılan ziyaretin Türkiye ile Myanmar arasındaki ilk üst düzey ziyaret olduğuna işaret eden Davutoğlu, şu mesajları verdi:

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'nin (ASEAN) 2014 yılında Dönem Başkanlığını yürütecek olan Myanmar reform süreci içerisinde, bu çerçevede uluslararası toplumun da yakın ilgisine mazhar oluyor.

Türkiye ile Myanmar ilişkilerinin tarihte özel bir yeri var. 1. Dünya Savaşı'nda değişik cephelerden Myanmar'a götürülen ve orada şehit düşen büyüklerimizin şehitlik makamları büyükelçimiz tarafından tespit edildi. Onları da ziyaret edip, layık bir şehitlik inşa edilmesi çalışmalarını başlatacağız. İlk aşamada 700 şehidimizin olduğu bir mekan tespit edildi. Onlar İngiltere tarafından esir olarak götürüldükten sonra şehit olmuşlur.
Şu ana kadar Myanmar, Birleşmiş Milletler (BM) dışında uluslararası yardım kuruluşunun ya da bir ülkenin yardım götürmesine sıcak bakmamıştı. İlk defa bir heyet olarak Arakan bölgesini de ziyaret edeceğiz. Hem Müslüman hem de Budistlerin kaldığı kamplara gideceğiz. Oraya yanımızda götürdüğümüz yardım malzemelerini ulaştıracağız. Bundan sonra yapılacak yardımlar için de temaslarda bulunacağız.

Başbakanlık kampanyasında 1 milyon 219 bin lira toplandı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Myanmar'a yardım kampanyasında 1 milyon 219 bin lira toplandığını bildirdi. Açıklamada, "Arakan bölgesinde yaşayan Müslüman kardeşlerimizin bu zor günlerinde yanında olan hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ederiz" denildi.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU