USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Temmuz 2012 Çarşamba 11:38
  • Güncelleme saati: 11:46

Esed sınıra yaklaşmayacak

(SABAH)

Ceyda Karaaslan

Türkiye'nin Suriye sınırında angajman kurallarını değiştirmesinin ardından Suriye ordusu geri adım attı. Şam yönetimi, ordusuna Türkiye sınırına havadan 5, karadan da 10 milden fazla yaklaşmama emri verdi.


Suriye sınırından gelecek herhangi bir askeri tehdide karşı Ankara'nın vur emri kararı alması, Esed'in ordusunu korkuttu. Şam'a uygulanan yeni askeri angajman kuralları çerçevesinde sınırda F-16'ların devriye uçuşu yapmasının ardından Suriye ordusu da geri adım attı. Şam Yönetimi, Suriye ordusuna Türkiye sınırına havadan 5, karadan da 10 milden fazla yaklaşmama emri verdiği öğrenildi. Şam yönetiminin bu kararı Ankara'daki yetkili kaynaklara da iletildi. Ancak, Şam'ın bu adımı Suriye'ye sıfır tolerans kararı alan Ankara'yı yumuşatmadı. Türk ordusu, sınırda teyakkuzda kalmaya devam edecek.

SINIRDA SIKI TAKİP


ülke arasındaki jet krizinin ardından sınırdan olabilecek her türlü ihlali tehdit olarak algılayacak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları Suriye'ye ait hedefi vuracak. Yeni angajmanını Şam yönetimine gösteren TSK, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da Suriye helikopterlerinin sınıra yaklaşması üzerine bölgede devriye uçuşları yapmıştı. Bu uçuşlarda sınır ihlali yapmayan Suriye helikopterlerine müdahale edilmemişti.

4 MİL YAKLAŞMIŞTI

Yeni angajman kuralları çerçevesinde ilk gerginlik 30 Haziran'da Adana üzerinde yaşandı. Şam yönetimince kaldırılan nakliye helikopterlerinin Türkiye sınırına 4 mil kadar yaklaşması nedeniyle sınırdaki jetlere hakiki scramble; yani düşman unsurlarını önlemek için acil havalanma emri verildi. Helikopterlerin sınıra yaklaşması üzerine 2 Türk savaş jeti sınırda 2 saat devriye attı.

Savaş jetlerinin Suriye hava unsurlarının sınır ihlali yapması durumunda nakliye helikopterlerini düşürme talimatı aldığı öğrenildi. İkinci gerginlik de 01 Temmuz'da Adana ve Hatay üzerinde oldu. Suriye'ye ait 3 ayrı helikopterin sınıra 2,5 mile kadar yaklaşması üzerine Türk F-16'ları alarma geçti. Bölgede devriye uçuşu yapıldı. Öte yandan ülkede dün çıkan çatışmalarda 47 kişi yaşamını kaybetti.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU