USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 26 Haziran 2012 Salı 15:45
  • Güncelleme saati: 15:57

Assange için, Stone ve Chomsky ricacı oldu

(USASABAH)

Wikileaks kurucusu ve editörü Julian Assange'ın Ekvador'a yaptığı politik sığınma hakkı başvurusuna ünlü Amerikalılardan destek geldi.


Michael Moore, Oliver Stone ve Noam Chomsky tarafından imzalanan bir mektupla, Assange'ın Londra'dan alınarak Ekvador'a ulaştırılması için çağrıda bulunuldu.

Mektubun imzacıları arasında yazar Naomi Wolf, komedyen Bill Maher ve 1971 yılında Pentagon'dan gizli belgeleri sızdıran Amerikalı askeri analist Daniel Ellsberg de bulunuyor.

Just Foreign Policy adlı bir STK'nın politika direktörü Robert Naiman tarafından Pazartesi günü Ekvador Büyükelçiliği'ne teslim edilen mektupta Başkan Rafael Correa'nın Assange'ın başvurusunu kabul etmesi isteniyor.

Avustralya vatandaşı olan Assange, geçen hafta İngiliz Yüksek Mahkemesi tarafından İsveç'e iade edilmesi için verilen kararın ardından Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

Söz konusu mektupta Assange'ın İsveç'e teslim edilmesinin ardından ABD'ye gönderileceğine dair mantıklı gerekçeler olduğu ve bunun önlenmesi gerektiği belirtiliyor.


Etiketler : , , , , , , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU