USA SABAH 23 Mart 2019 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 28 Mayıs 2012 Pazartesi 15:22
  • Güncelleme saati: 15:29

Amerikalı öğrenciler keçi sağdı, bakla topladı

(AA)

Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizm ve Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası (TaTuTa) Projesi kapsamında, ABD'nin Nebraska eyaletinden Bayramiç ilçesine gelen 5 öğrenci ile 2 öğretim üyesi, Cazgirler köyünde keçi sağdı, bakla topladı, ağılları temizledi.


Nebraska eyaletindeki Wesleyan Üniversitesi öğrencileri Mallory Iseminger, Beccae Brune, Kayle Rohridn, Kelsey Arends ve Amanda Miller ile üniversitede görev yapan Doç. Dr. Sue Wortman ve Kelli Wood, köyde, tarım ve hayvancılık üzerine eğitim alırken, farklı kültürleri de tanıma fırsatı buldu.

Öğrenci ve öğretim üyeleri, proje kapsamındaki eğitim çalışmalarında, keçi sağdı, tarlalardan bakla topladı ve ağılları temizledi.

AGRİDA Tarım ve Turizm Derneği Başkanı Bahadır Yasa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal yaşam sürmek ve farklı kültürleri tanımak amacıyla 2010'da derneği kurduklarını ve etkinlikleri Cazgirler köyünde yaptıklarını söyledi.

Yasa, geliştirdikleri proje kapsamında, ABD'li konuklarına tarım ve hayvancılık konusunda eğitim verdiklerini ifade ederek, ''Amaçları değişik kültürleri, ziraat usullerini öğrenmek. Onlar bize iş gücü sağlıyor, biz de onlara ücretsiz konaklama imkanı veriyoruz. Bu şekilde tarım, turizm ve hayvancılık üzerindeki uygulamalar hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyoruz'' dedi.

ABD'li öğrenciler ise kısa sürede de olsa birçok şey öğrendiklerini belirterek, bu imkanı sağlayanlara teşekkür etti.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU