USA SABAH 18 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Mayıs 2012 Cuma 15:43
  • Güncelleme saati: 15:44

Müslümanları fişleyen New York Polisi suçsuzmuş!

(USASABAH)

Müslüman Amerikalıları kendi yetki sahası dışında takip eden ve fişleyen New York Polis Departmanı'nın bir suç işlemediğine karar verildi.


NYPD'nin New Jersey'deki terör operasyonlarıyla ilgili bir açıklama yapan New Jersey Savcısı Jeffrey S. Chiesa, "Ortada bir suç unsuru bulunmuyor" dedi.

Amerikan haber ajansı Associated Press'in geçen Sonbahar'dan beri yayınladığı haberlere göre NYPD New England bölgesindeki pek çok eyalette Müslüman toplumunu gözetliyordu. NYPD istihbaratını taksi sürücülerden, sokak satıcılarından, etnik kitap mağazalarından, internet kafelerinden ve cemaate sızmış muhbirlerinden topluyordu. Polis tüm bu faaliyetleri elinde suç işlendiğine dair ciddi bir delil olmadığı halde yapıyordu.

Üç ay önce New Jersey Savcısı tarafından başlatılan gerçekleri bulma komisyonu eyaletteki hiçbir yasanın ihlal edilmediğini açıkladı. Perşembe günü yayınlanan açıklamaya göre Federal Soruşturma Bürosu (FBI)'a uygulanan "ciddi kanıt bulmadan soruşturma yapılamayacağı" yasağının Polis Departmanlarını kapsamadığı öğrenildi.

New Jersey Savcısı Chiesa, istihbarat operasyonlarının sorun yaratmadan ilerleyebilmesi için New York Polisi'yle sık sık bir araya geleceklerini ve buna ek olarak Müslüman cemaatiyle daha iyi iletişim yolları kuracaklarını bildirdi.

Amerikalı Müslümanlar ise haklarını federal anayasanın ihlal edildiği gerekçesiyle mahkemede savunmaya hazırlanıyor.

Amerikan-Arap Forumu'ndan Arif Asaf, "Savcıya bu açıklamanın sadece hakaret olmadığını, adalete de bir saldırı olduğunu söyledim. NYPD'nin hareketlerini yasal olarak kabul etmek mümkün değil. " dedi.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU