USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Mayıs 2012 Perşembe 15:52
  • Güncelleme saati: 15:56

New York Polisi'ne binlerce dava açılabilir!

(USASABAH)

New York Polis Departmanı tarafından uygulanan "durdur ve ara" programıyla ilgili olarak federal mahkeme ilginç bir karar verdi.


Çarşamba günü federal hakim Shira A. Schiendlin tarafından verilen 57 sayfalık karara göre, NYPD'nin aramaları ırkçı ve yasadışı olarak değerlendirildi. Hakim bu nedenle bu aramalara maruz kalan New Yorkluların NYPD'yi dava edebileceğini açıkladı.

Aramalara maruz kalan on binlerce kişi düşünüldüğünde NYPD'yi canı gönülden destekleyen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in epey başı ağrıyacağa benziyor.

Hukuk uzmanı Eugene O'Donnell, Huffington Post'a yaptığı açıklamada "Bu NYPD için "haydi uyanın" açıklaması olmalı. Belediye yönetimi bu kararı ciddiye almalı" dedi.

2011 yılında "durdur ve ara" programı nedeniyle 600 bin kişi aranmıştı. 2012'de bu rakamın 730 bine çıkacağı sanılıyor.

Hakim Schiendlin kararında aramaların "anayasal hakları ihlal ettiğini" vurgularken, Belediye yönetiminin üst mahkemeye gitmek için 30 günü olduğu öğrenildi.

New York Sivil Özgürlükler Birliği'nin verilerine göre 2011 yılında şehirde durdurulan ve aranan kişilerin yüzde 90'nını İspanyol asıllılar ve Siyahiler oluşturuyor.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU