USA SABAH 24 Nisan 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 07 Mayıs 2012 Pazartesi 13:26
  • Güncelleme saati: 13:35

Amerikalılardan Türkiye Büyükelçiliği'ne büyük ilgi

(AA)

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen ''Dünya Büyükelçilik Turu''nda, en uzun ziyaretçi kuyruğuna sahip büyükelçiliklerden biri olan Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği oldu.


Büyükelçilik'te Amerikalıların ebru sanatından Türk el işlerine, börek ve lokumdan Türk şarabına, Türk kültürünün değişik ögeleriyle tanışmasını ve tatmasını sağladı.

Büyükelçiliklerin kendi ülke kültürlerini tanıtabilmeleri için düzenlenen ''Dünya Büyükelçilik Turu''na, yaklaşık 40 büyükelçilik katıldı.

Amerikalıların yoğun ilgi gösterdiği turda en fazla merak edilen büyükelçiliklerden biri Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği oldu. Çok uzun kuyrukların oluştuğu büyükelçilik önünde, ziyaretçiler yaklaşık 20 dakikalık bekleme süresine rağmen kuyruğa girdi.

6 saatlik etkinliğin sonunda büyükelçiliği 4000'den fazla Amerikalı ziyaret etti, hatta kuyruk bitemediği için bazı ziyaretçiler de sürenin sonunda içeri girmeyi başaramadı.

Türk kültürü Washington'a taşındı...

Büyükelçiliğin içinde ziyaretçileri "Türkiye'ye hoşgeldiniz" yazılı dev pano karşıladı. Türkiye'nin turistik yerlerinden ebru sanatına, THY'nin uçuşlarından KKTC'nin tanıtımına, Türk el işlemelerinden Türk toplumunun etkinliklerine, ziyaretçiler Türkiye ve Türk kültürü hakkında bilgi aldı.

Börek, lokum, tulumba tatlısı, hellim ve Türk şarabını tadan Amerikalılar, Türkiye tanıtım filmi izlediler.
İzlenimlerini AA muhabirine anlatan Amerikalılardan, 20 dakikadır sırada bekleyen öğrenci Arean ve Yusuf, ''Güzel bir etkinlik, farklı kültürlerin tatlarını öğreniyoruz. Türkiye büyükelçilğini ziyaret etmek istedik ilk önce, çünkü Türkiye çok önemli ve ilginç bir ülke'' dediler.

Maya, Nicola ve Anne ise Şubat'ta İstanbul'u ziyaret ettiklerini ve çok beğendiklerini belirterek, THY ile uçmanın da çok konforlu olduğunu söylediler. Gençler, bu nedenle büyükelçiliğe tekrar gelmek istediklerini belirtti.

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU