USA SABAH 19 Haziran 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Mayıs 2012 Cuma 15:09
  • Güncelleme saati: 15:11

Video oyunlar erkek çocukları başarısız yapıyor

(USASABAH)

Psikolog Sidney Gale tarafından yapılan ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma video oyunlarının ve internette çok zaman geçirmenin erkek çocuklarının sosyal gelişimini ve eğitim hayatını kötü etkilediğini gösterdi.


Gale'in derlediği verilere göre bu durum erkek çocukların kız çocuklarına göre okula devam etme olasılıklarını da düşürüyor.

-Erkeklerin yüzde 30'u kızlara göre okul bırakmaya daha yatkın. Kanada'da her üç kız çocuğu için 5 erkek çocuğu okulu bırakıyor.

-Erkekler her alanda kızlardan geride kalıyor.

-Erkeklerin lisans diploması alması yüzde 44'e yüzde 56 oranla kızlardan daha düşük. Yüksek Lisans'ta da erkeklerin yüzde 45'i, kızların yüzde 55'i diploma alabiliyor.

Stanford Üniversitesi Psikoloji Profesörü Philip Zimbardo'ya göre bu veriler erkek çocuklarının video oyunlarıyla, internette zaman geçirmeleriyle ve sosyal yetenekleri geliştiren etkinliklerden kaçınmalarıyla yakından ilgili.

Psikolog Gale, erkek çocuklarının sosyal açıdan daha paylaşımcı ve eğitim yaşamında başarılı olabilmesi için çeşitli önerilerde de bulunuyor.

Kamp: Erkek çocukları yaz tatillerinde kamp yapmaya götürmeli. Böylelikle takım çalışmasını öğrenirler, fiziksel aktivitede bulunurlar ve yön duyguları gelişir.

Roman: Tek başına kalan insanların sosyal açıdan kendilerini geliştirmek, hayal güçlerini gündelik yaşamın dışına çıkarmak, dil becerisini geliştirmek ve sosyal sorunlara çare bulmalarını sağlayacak seçeneklerden biri de roman okumak.

Sosyalleşmek: Anne ve babalar evde oturursa çocuklar da aynı şeyi yapar. Çocukları dışarı çıkarmak, mesela alış verişe götürmek, beraber aktivitelerde bulunmak önemli.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU