USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2012 Salı 15:57
  • Güncelleme saati: 17:44

Gülen Okulları'na kötü haber Tennessee'den geldi

(USASABAH)

Gülen hareketiyle bağlantılı olan Türk okullarına Tennessee'den kötü haber geldi.


Daha önce Washington Post gazetesi tarafından ABD çapında 135 "Charter Okul" (kamu parasıyla fonlanan özel okul) sahibi olduğu iddia edilen Fethullah Gülen hareketinin Tennessee'deki okullarda Türk öğretmen çalıştırmasına sınırlama getiriliyor.

Pazartesi günü Tennessee Temsilciler Meclisi'nde kabul edilerek Tennessee Meclisi'nden geçen yasaya göre eyalet içinde faaliyet gösteren Charter Okullarında çalışan öğretmenlerin ancak yüzde 3,5'i yabancı bir ülkenin vatandaşı olabilecek.

Hıristiyan Muhafazakar Grup, "The Eagle Forum"un önderliğini yaptığı SB3345 adlı yasa yerel yetkililerin uygun görmesi halinde "yabancı öğretmen" sınırlamasını kaldırabilecek. Ayrıca Charter Okullar aldıkları tüm fonları kamuya ilan edecekler.

Tennessee Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Parti grubu başkanı Mike Turner, söz konusu yasanın hoşgörü mesajını ön plana çıkaran bir Türk'ü hedef aldığını söyleyerek kararı eleştirdi.

Yasayı destekleyen Temsilciler Meclisi Başkanı Judd Matheny ise düzenlemenin Müslümanları hedef almadığını ve herkese eşit muamele ettiğini söyledi.

Meclis'te çoğunluk olan Cumhuriyetçilerin etkisiyle Temsilciler Meclisi'nden 63 "evet"e karşılık 29 "hayır"la çıkan düzenleme geçen hafta Senato'dan da onay almıştı.

Düzenleme son olarak Vali Bill Haslam'a gönderildi. Vali yasayla ilgili daha önce bir açıklama yapmamıştı.

The Eagle Forum kurucusu Phyllis Schlafly ise Fethullah Gülen tarafından kurulan bu okulların ABD sistemini çözerek Amerikalı vergi verenlerin paralarını kendi amaçlarına uygun bir şekilde kullandıklarını söyledi.

2011 Haziran'ın da New York Times gazetesi de ABD'deki Türk Charter okullarıyla ilgili bir haber yayınlamıştı. Haberde Türk okullarının Charter okullar arasında en iyileri olduğunu, öğrenci başına daha az maliyetle çalıştıklarını belirtmiş, fakat okul inşaatlarının Türk firmalara verilmesi ve öğretmen alımında Türklere öncelik tanınmasının sıkıntı yarattığı vurgulanmıştı.

Etiketler : , , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU