USA SABAH 24 Eylül 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 01 Şubat 2012 Çarşamba 13:50
  • Güncelleme saati: 13:50

Müslümanlar'dan İran'a mektup

(A.A.)

Amerikalı Müslümanlar, İran'da Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ajanı olmak suçundan idama mahkum edilen, İran ve ABD vatandaşı Emir Hikmeti'nin affedilmesi için İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e mektup yazdı.


Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin Michigan yetkilisi Davud Velid, Hamaney'e yazılan mektupta, "İran hükümetinin, yakın geçmişte İran ve ABD vatandaşı gazeteci ve 3 Amerikalı yürüyüşçü dahil olmak üzere benzer suçlardan ceza alanlara olduğu gibi Bay Hikmeti'ye de biraz merhamet göstereceğini umuyoruz" ifadesinin kullanıldığını söyledi.

Mektupta, Hikmeti'nin affedilmesi, serbest bırakılması, eve dönmesi ve ailesine kavuşmasına izin verilmesinin talep edildiği belirtildi.

Davud Velid, bu mektubun Hikmeti'nin serbest bırakılmasına yardım etmemesi halinde Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin üyelerinin, İran'a gideceklerini sözlerine ekledi.

İran basını, Tahran Devrim Mahkemesi'nin, "Düşman ülke ABD ile işbirliği, CIA için casusluk yapmak, İran aleyhinde faaliyette bulunmak" suçlarından yargılanan 28 yaşındaki Emir Mirzai Hikmeti'nin idam cezasına çarptırıldığını açıklamıştı.

Hikmeti'nin "hakkındaki suçlamaları kabul ettiği ve CIA tarafından kandırıldığını belirttiği" kaydedilmişti.

Geçmişte ABD Donanması'nda çevirmenlik yapan Hikmeti'nin ailesi, oğullarının, büyükannelerini görmek için İran'a gittiğini söylerken, İranlı yetkililer, gencin, İran'a gelmeden önce Afganistan'da ve Irak'taki ABD üslerinde özel eğitim aldığını ileri sürüyorlar.

ABD yönetimi ise sözkonusu iddiaları reddediyor.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU