USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Kasım 2011 Perşembe 13:32
  • Güncelleme saati: 13:35

WP: "Türkiye Suriye meselesinde kilit oyuncu"

(ANKA)

Washington Post gazetesi "Arap Birliği ve Türkiye, Suriye'de katliamı durdurabilir mi?" sorusunu sorduğu başyazısında ilginç öneriler gündeme getirdi.

Gazete ABD'nin, Suriye'ye doğrudan ekonomik yatırımlar konusunda pek seçeneğinin kalmadığını, NATO'nun da Suriye'ye askeri müdahaleyi dışladığını belirterek Suriye halkının artık komşularından yardım sağlamaya çalışması gerektiğini kaydetti.

"Türkiye geç kaldı"


Ancak bunun kolay olmayacağını da savunan gazete, bu çerçevede "Irak, Beşar Esad'ın diktatörlüğü lehinde bir eğilim gösterirken Arap Birliği'nin geri kalan bölümü ve Türkiye, sivillerin katliamını kınamada yavaş, adım atmada ise daha yavaş davrandılar. Ancak şimdi hem Ankara'nın, hem de Arapların Sayın Esad'a baskıyı artırmaları olasılığı var" yorumunu yaptı.

Arap Birliği'nin Çarşamba günü Esad'ın önerilerini kabul ettiğini açıkladığını anımsatan gazete, "Ancak eğer Şam bu koşulları yerine getirirse, bu Esad diktatörlüğünün sonu anlamına gelir, bu nedenle de yerine getirilmeyecek. Zaten Sayın Esad, Türkiye'nin temsilcilerinden Senatör John F. Kerry ve Washington'daki diğer muhataplarına kadar yurt dışındakilere radikal adım sözünü vermeyi adet haline getirdi" de diye yazdı.

"Türkiye sivilleri korumada kilit öneme sahip"

ABD'li gazete, bundan böyle meselenin, öldürmeler devam ettiğinde Arap Birliği'nin ne yapacağı meselesi olacağını savunurken Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya alabileceğini ancak Obama Yönetimi ve diğer Batılı hükümetlerin daha kuvvetli eylemler için sessizce lobi yapmaları gerektiğini kaydetti.

Arap ülkeleri destek vermesi halinde BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımlarla tehdit eden bir kararına Rusya ve Çin'in gösterdiği direnişi kırabileceğini savunan gazete, Arapların ayrıca, Libya olayında yaptıkları gibi Suriye halkının korunması için uluslar arası çabalara destek verebileceklerini belirtti. Başyazıya şöyle devam edildi:

"Erdoğan Esed'e öfkeli"

"Böyle bir koruma olacaksa eğer, kilit oyuncu, şimdiden bir mülteci kampında isyancı Suriye ordusu liderlerine barınma sağlayan Türkiye olacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllarca iyi ilişkileri sürdürdüğü Sayın Esed'e, Türkiye'nin şiddeti durdurma çağrılarını görmezlikten geldiği için öfkeli ve hükümeti, yaptırımları uygulamaya hazırlandığını söylemişti. Dışişleri Bakanı'nın söz verdiği, belirli alanları hedefleyen Türk ekonomik yaptırımları bile, rejimin Suriyeli iş çevrelerinden hala aldığı desteği kaybetmesine katkıda bulunabilir."

"Türkiye tampon bölge oluşturabilir"


WP, Türkiye'nin aynı zamanda sınır boyunca rejimden kaçan siviller ve ordudan kaçan askerlere korumayı resmen garantileyebileceğini de belirttiği başyazısında "Ve, bu yetersiz kalırsa da Suriye içinde, bir uçuşa yasak bölgeyle korunan bir tampon bölge oluşturabilir. Böyle bir durumda Suriye, saldırıyla yanıt verirse, NATO üyesi olarak Türkiye, ittifakın desteğinden yararlanmalı" savlara yer verdi. ABD'li gazete, başyazısını şu sözlerle noktaladı:

"Başkan Obama'nın Sayın Erdoğan ile iyi bir ilişkisi olduğu ve Suriye konusunda onunla uzun uzun konuştuğu belirtiliyor. Şimdi, Sayın Esad'ın işlediği suçlara Türkiye'nin güçlü bir yanıt vermesi sağlamak amacıyla bastırmanın ve ABD'nin, Türkiye'nin, Suriyeli sivilleri konuma çabasını destekleyeceği yönünde güvence vermesinin tam zamanı."

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU