USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Kasım 2011 Perşembe 14:07
  • Güncelleme saati: 14:07

İran konusunda uzlaştılar

(İHA)

Fransa'nın ev sahipliği yaptığı G-20 Zirvesi bugün başlıyor. Zirve öncesi toplantı yapan ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İran'a yapılacak baskının devamının gerekliliği konusundaki mutabakatlarını dile getirdi.


Bugün başlayacak zirve öncesinde liderler, zirvenin yapılacağı Fransa'nın Cannes kentine geldiler. Zirveye G-20 üyesi olmasa da Yunanistan'ın ve Euro Bölgesi'nin mali ve siyasi krizlerinin damga vurması bekleniyor.

Diğer konuşulacak konular arasında gıda güvenliği, küresel ısınma ve vergi kaçakçılığı gibi başlıklar bulunuyor.

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama ile Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy zirve öncesi ikili görüşme yaptı. Görüşme sonrası yapılan basın toplantısında konuşan Obama, İran'a yapılan baskının devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Obama, "Güvenlik konuları hakkında konuştuk. Bunlardan en bahse değer olanı ise İran'ın nükleer programının oluşturduğu tehdit. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun önümüzdeki hafta İran raporu yayımlanacak ve İran'a yapılacak baskının devam ettirilmesi için Cumhurbaşkanı Sarkozy ile uzlaşma halindeyiz" ifadelerini kullandı.

Etiketler : , , , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU