USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Kasım 2011 Perşembe 14:41
  • Güncelleme saati: 14:47

Guardian: "İngiliz ordusu İran için hazırlık yapıyor"

(A.A.)

İngiliz ordusunun İran'a karşı olası bir askeri müdahaleye yönelik "acil durum planı" hazırlıklarına başladığı iddia edildi.


Guardian gazetesinin İngiliz Savunma Bakanlığı (MoD) kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İngiliz ordusu İran'a yapılması gündemde olan olası bir Amerikan hava operasyonuna destek vermek için hazırlıklarına hız kazandırdı. Batılı güçlerin bu operasyonu yapmasına sebep olarak, İran'ın nükleer zenginleştirme programına devam etmesinden endişe duymaları gösteriliyor.

Haberde, İngiliz Savunma Bakanlığı yetkililerinin, Amerika'nın hızlı şekilde karar vererek, İran'ın bazı stratejik noktalarına hava saldırısı düzenleyebileceğini ve İngiltere'nin Hindistan deniz sahasındaki Diego Garcia üssünü kullanmayı talep edebileceğini düşündükleri aktarılıyor. Böyle bir saldırıya karar verilmesi halinde koalisyon hükümetindeki derin görüş ayrılıklarına rağmen İngiltere ordusunun ABD'nin taleplerini yerine getireceği öne sürülüyor.

Guardian, İngiliz meclis kulislerinde de İran'ın Libya'nın ardından bir keza daha uluslararası siyasi gündemin merkezine oturduğu yorumları yapıldığını belirtirken, ABD Başkanı Obama'nın da görev süresinin dolmasına 1 yıl kalmasına rağmen İsrail'in bu yöndeki yoğun taleplerinin artması halinde İran'a hava saldırısına boyun eğmek zorunda kalabileceğini yazıyor.

Haberde, İran'daki nükleer faaliyetler konusunda Batılı istihbarat servislerinin gelişmeleri endişeyle aktarmakta olduklarına dikkat çekilerek, gelecek hafta yayımlanacak Birleşmiş Milletler raporunun da bu doğrultuda olabileceği iddia ediliyor. MoD'un bu gelişmeler kapsamında, olası acil durum senaryoları için çalışmalarını yoğunlaştırdığı bildiriliyor.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU