USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Kasım 2011 Perşembe 12:04
  • Güncelleme saati: 13:18

Göstericiler limanı kapattı!

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD'deki gelir dağılımı dengesizliğini, bankaları ve ekonomik politikaları protesto eden Wall Street protestocuları, California eyaletinin Oakland kentinde, limanı kapatmak ve genel grev ilan etmek amacıyla sokaklarda protesto yürüyüşü yaptılar.
Akşam saatlerinde ise bir grubun ateş yakması ve polisle çatışması 40'tan fazla kişinin gözaltına alınmasına neden oldu.

Geçen hafta Oakland'daki protestocularla polis arasında çıkan olaylarda, Irak'ta iki dönem askerlik yapan 24 yaşındaki eski asker Scott Olsen'in polis tarafından ciddi şekilde başından yaralanıp hastaneye kaldırılmasından ardından Wall Street protestocularının yükselen yeni merkezi olarak kabul gören Oakland'da yaklaşık 7 bin kişinin bugünkü grev çağrısına uyarak protesto yürüyüşü yaptıkları belirtildi.

Yürüyüş sırasında Oakland Limanı'nın kapatıldığı bildirildi.

Liman yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada, Oakland Limanı'nda faaliyetlerin durdurulduğunu söylediler. Böylelikle göstericiler amacına ulaştı.

Protestocular, kentte küçük iş yerlerinin kendilerine destek verdiğini, dükkanlarını açmadıklarını belirtseler de televizyon kanalları okulların ve resmi binaların açık olduğunu duyurdular.

Kentin okullarında görevli 2 bin öğretmenden 360'ının bugün işe gitmedikleri belirtildi. Oakland'daki protesto gösterileri sırasında bazı gruplar da bankalara giderek ellerindeki pankartlarla protesto ettiler.

Ateş yaktılar, molotof attılar

Akşam saatlerinde ise bir grup boş bir binayı işgal etti ve hemen önünde topladıkları çöpleri ateşe verdi. Grubun hazırladığı ev yapımı molotof kokteyleri de polisin üzerine fırlattığı gelen diğer bilgiler arasında. Polisin bu saldırılara karşı tavrı sert oldu. Işık ve gaz bombaları kullanan polis 40'tan fazla kişiyi gözaltına aldı. Fakat kesin rakamın ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

Polis yetkilileri ise 70'e yakın kişinin "barışçıl" geçen protestoları kötü niyetle provoke ettiğini söyledi.


Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU