USA SABAH 26 Mayıs 2016 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 02 Kasım 2011 Çarşamba 15:57
  • Güncelleme saati: 15:59

Genç Indiana Jones'un çölü orman oldu

(A.A.)

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinin Kumkuyucak beldesi yakınında yaklaşık 20 yıl önce ABD yapımı ünlü TV dizisi Genç Indiana Jones (The Young Indiana Jones) dizisinin çöl sahnelerinin çekildiği alan ormana dönüştürüldü.


Kumkuyucak beldesi ile Akhisar'a bağlı Sazoba köyü arasındaki Kumçay yatağı boyundaki 145 hektarlık arazi, TEMA'nın erozyonla mücadele çalışması kapsamında 1996'da dikilen 250 bin fidanın büyümesiyle orman haline geldi.

Kumkuyucak Beldesi Belediye Başkanı Veli Yalçın, , Gördes dağlarından doğan Kumçay'ın Akhisar ve Saruhanlı'dan geçtikten sonra Manisa'da Gediz Nehri'yle birleşip İzmir'den Ege Denizi'ne döküldüğünü belirtti.

Yalçın, Kumçay'ın asırlar boyu taşıdığı kumların Kumkuyucak ile Sazoba köyü arasından geçen bölümde biriktiğini, burada rüzgarın da etkisiyle bir kumul hareketinin oluştuğunu, 145 hektar alandaki bu erozyonun bölgedeki tarım arazilerini tehdit etmeye başladığını kaydetti.

Dünya Bankasının finansmanıyla 1996'da TEMA tarafından buradaki erozyona karşı 250 bin fidan dikildiğini belirten Yalçın, ''Söz konusu çalışma kapsamında bölgeye 196 bin fıstık çamı, 34 bin yalancı akasya, 10 bin okaliptüs, 5 bin badem ve 4 bin 500 adet Kıbrıs akasyası fidanları dikilmişti. Fidanlar büyüyüp ağaç haline geldi. Çöl olmaktan kurtarılan alan ormana dönüştü. Eskiden bu bölgeden toz ve topraktan geçemezdik. Şimdi dört bir yanımız ağaçlarla kaplandı'' dedi.

Yalçın, bir dönem çok popüler olan ABD yapımı Genç Indiana Jones adlı TV dizisinin bazı sahnelerinin yaklaşık 20 yıl önce bu bölgede çekildiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

''Dizinin bazı bölümleri, 20 yıl önce çölleşmeye yüz tutarak, Afrika çöllerini anımsattığı için bu arazide çekilmişti. O yıllarda gençtik. Genç Indiana Jones dizisinin çölde geçen bölümleri, atlı kovboyların savaş sahneleri bu alanda canlandırıldı. Dizinin o bölümlerinde bize komşu olan Sazoba köyünden birçok kişi figüran olarak rol almıştı.''

Kumkuyucak Belediye Başkanı Yalçın, 1988 ile 1989 yıllarında Manisa'nın Gölmarmara ilçesine bağlı Tiyenli ve Değnekler köyleri ile Kumkuyucak arasında kalan 297 hektarlık alanda da erozyonla mücadele çalışması kapsamında ağaçlandırma yapıldığını, burada da olumlu sonuç alındığını sözlerine ekledi.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
ABD Büyükelçisi John Bass:PKK özerklik ilanından vazgeçmeli
röportaj arşiv
HAVA DURUMU