USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 10:17
  • Güncelleme saati: 10:20

Davutoğlu'ndan son uyarılar!

(SABAH)

Duygu Güvenç

Dışişleri Bakanı Davutoğlu 49'uncu Şam ziyaretinde Esad'la 3.5 saati başbaşa olmak üzere 6.5 saat süren bir görüşme yaptı... Ankara'ya dönüşünde "Neler olacağını aylar değil günler içinde göreceğiz" diyen Davutoğlu gece yarısı Başbakan Erdoğan'a bilgi verdi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 49'uncu kez gittiği Şam'da bu kez çok net mesaj verdi: "Artık adım atmak için haftalar değil sadece günler var."

Davutoğlu, operasyonların ardından reformların devam edeceğini belirten Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a, "Eğer önce güvenliği sağlayıp, sonra reformları yapmak gibi bir niyetiniz varsa, o zaman hiç gelmeyecektir. Bunu bilmelisiniz. Bizi değil Suriye halkını ikna etmelisiniz" dedi.

6.5 saatlik görüşme sonunda taraflar temas halinde kalmaya karar verdi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yazılı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da sözlü mesajlarını Esad'a ilettiği sırada, Suriye birlikleri Türkiye sınırının yakınındaki kasabalara girdi, buna karşın Hama'dan çekilmeye başladı.

Davutoğlu, Şam'dan dönüşünde Esenboğa'da düzenlediği basın toplantısında sadece Türkiye'nin mesajını götürdüğünü, "Biz kimsenin taşeronu değiliz. Hiçbir zaman taşeronluk üstlenmedik" sözleriyle açıkladı.

Esad ile görüşme planlandığı gibi saat 11:00'de Halk Sarayı'nda başladı. Davutoğlu'nun heyetinde Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik, Danışmanı Ali Sarıkaya ve Şam Büyükelçisi Ömer Önhon bulundu. Heyetler arasındaki görüşme 3, Esad-Davutoğlu'nun baş başa görüşmesi ise 3.5 saat sürdü. Davutoğlu, sözlerine, "Bizim tek arzumuz Suriye halkının, dini mezhebi ne olursa olsun, barış içerisinde yaşamasıdır" diyerek başladı.

Siyasi reformlarının önünün açılması için şiddetten vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Esad, ise Bisi en iyi siz anlarsınız.Biz başka ülkelerin içişlerimizle ilgili konuşmasını dinlemeyiz. Ancak Türkiye bizim için farklı" dedi. Davutoğlu ise, "Eğer önce güvenliği sağlayıp, sonra reformları yapmak gibi bir niyetiniz varsa, o zaman hiç gelmeyecektir. Bizi değil Suriye halkını ikna etmelisiniz. Ordu ve halk karşı karşıya gelmemeli. İnsan hakları ihlal edilirken, buna 'içişlerimiz' deyip geçemezsiniz" yanıtını verdi.

"Kimsenin taşeronu değiliz"

Davutoğlu Türkiye'ye dönüşünde ise, "Kimsenin taşeronu değiliz" diyerek ne ABD'den ne de bir başka ülkeden mesaj götürmediğini, sadece ve sadece Türkiye'nin mesajlarını ilettiklerini açıkladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'taşeronluk yapıyor' sözlerine yanıt veren Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir döneminde hiçbir hükümetin dışişleri bakanı başka bir devletin taşeronu olmamıştır. Bu eleştirinin ötesinde devlet geleneğine hakaret eden son derece yakışıksız bir hareketti" dedi.

Davutoğlu şunları söyledi: "Akan kanın bir an önce durması önceliğimiz . Hangi kökenden olursa olsun Suriye'deki bütün kardeşlerimizin barış içinde olması Türkiye'nin tek ilkesi olmuştur. Suriyeliler, birlikte geleceğini tayin edecektir. Önümüzdeki günlerde aylar değil günler önemli. Neler olacağını günler içinde göreceğiz."

Davutoğlu saat 23.55'te Başbakan Erdoğan'ın Keçiören'deki evine giderek temasları ile ilgili bilgi verdi. Görüşme 1 saat sürdü.

SANA: "Tolerans tanınmayacak"

Yapılan uzun görüşmelerin ardından Şam'da herhangi bir açıklama yapılmazken, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, görüşme ile ilgili haberinde, Esad'ın, Davutoğlu'na silahlı gruplara tolerans tanımayacağını bildirdiğini duyurdu.

Haberde, Esad'ın Davutoğlu ile Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdiği belirtilerek, "Esad; istikrarını ve vatandaşların güvenliğini korumak için Suriye'nin silahlı terör gruplarına karşı toleranslı olmayacağını vurguladı. Esad ayrıca Suriye'nin uygulamakta olduğu kapsamlı reform sürecini tamamlamada ısrarlı ve kararlı olduğunu ifade ederek, bu bağlamda dost ve kardeş ülkelerden yardım almaya açık olduğunu söyledi" denildi.

DAVUTOĞLU'NUN MESAJLARI:

* Reform sürecinde atılan adımların devam etmesini beklerken, şiddet görüntülerini izlemek istemiyoruz. * Muhalefete yönelik olarak diğer partilerin kurulmasına izin verilmesi olumlu ancak Baas'ın üstünlüğünden vazgeçmeden bu gerçek bir adım olmayacaktır.

* Artık 'bu bizim iç meselemiz' diyemezsiniz. Dünya sivil halka aşırı güç kullananların cezalandırılmasını bekliyor.

* Halkınızı koruma isteğinizi anlıyoruz. İnsancıl mücadelede tank kullanmanızı dünyanın anlamasını beklemeyin.

* Uluslararası toplum ayakta. Suriye'de bir iç savaş çıkarsa bu sizin için de, bölgemiz için de felaket olacaktır.

* Siyasi yaptırımların ardından ekonomik yaptırımlar da gelecektir. Biz Suriye'nin komşusu olarak bunu hiç arzu etmesek de karar alındığında uymak zorunda kalırız.

BEŞAR ESAD'IN MESAJLARI:

* İkinci bir Hama yaşanmayacak. Hama'daki operasyon bugün son buldu artık hayat normale dönüyor.

* Operasyonlar, terörist saldırganlara karşı yapılıyor. Halkımın güvenliğini sağlamak için sürüyor.

* Bu gruplar örgütlü. Görüntülere bakarsanız bunu net olarak anlarsınız. Dış güçler kışkırtıyor.

* Dostumuzun zor günümüzde de yanımızda olmasını bekleriz. Devletlerarası ilişkilerde içişlerine karışmama genel prensiptir.

* İsyancıların yolları kesmesi, şehre girişleri kapatması nedeniyle Suriye ordusu operasyonları yaptı. Sivil vatandaşları korumak devlet olmanın en önemli sorumluluğudur.

* Reform programımız bellidir ve devam edecektir. Verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Yıl sonuna kadar da seçimlerin yapılmasını planlanıyoruz.

Etiketler : , , , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU