USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 16:09
  • Güncelleme saati: 16:12

Cumhuriyetçilerin pirus zaferi

(USASABAH)

ABD'nin Wisconsin eyaletinde Demokratlar tarafından geri çağrılan 6 Senatör için yapılan seçimlerde Cumhuriyetçiler yara aldı fakat devrilmedi.


6 Cumhuriyetçiye ait senatörlük koltuğundan dördünü Cumhuriyetçilerin tekrar kazandığı seçimlerde Demokratları üzüldü. Yeniden seçimler öncesinde Wisconsin Senatosu'nda 19 Cumhuriyet'ye karşı 14 Demokrat bulunuyordu ve seçim sonuçları Senato kontrolünü Demokratlara verebilirdi.

Senato'nun yeni dağılımı ise 17 Cumhuriyetçi ve 16 Demokrat olarak gerçekleşmiş durumda.

Gelecek Salı 3 Demokrat Senatörün koltuğu için de yeni seçimler yapılacak. Normal seçim takviminden farklı olarak toplanan imzalar sonucunda yenilenen seçimlerde her iki taraf da milyonlarca dolar para harcıyor. Her iki partide vatandaşları sandık başına çekerek seçimleri kazanmaya çalışıyor.

Wisconsin eyaleti 2012 seçimleri için de kritik bir öneme sahip. Başkan Barack Obama 2008 yılındaki seçimlerde eyaletteki oyların %56'sını almayı başarmıştı.

Yeni seçimlerde Cumhuriyetçilerin saflarını koruması kamu çalışanları ve sendikalara kan kusturan Vali Walker'ın "muhafazakar" ajandasına halkın destek verdiği yorumlarının yapılmasına neden oldu.


Fotoğrafta tekrar seçilen Cumhuriyetçi Senatör Alberta Darling görülüyor


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU