USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 13:25
  • Güncelleme saati: 13:26

Obama "istifa et" diyecek

(USASABAH)

ABD'nin Associated Press haber ajansı, Başkan Obama yönetiminin Suriye rejimine yeni yaptırımlar uygulayacağı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görevi bırakmasını isteyeceğini iddia etti.


AP'nin ABD Dışişleri Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre, Başkan Obama tarafından daha önce "meşruiyetini kaybettiği" söylenen Beşşar Esad üzerindeki baskı her geçen gün arttırılacak. Yeni plana göre Esad'ın demokrasiye geçiş sürecini yönetmesi istenmeyecek ve istifası talep edilecek.

Aynı zamanda Hazine Bakanlığı Suriye'ye uyguladığı malvarlığı dondurma ve ticaret yasağı yaptırımlarını Esad'a ve yakın çevresine yönelik olarak genişletecek.

Başkan Barack Obama 2008 yılında göreve geldikten sonra Suriye ile ilişkileri geliştirmeye çalışmış ve yıllar sonra Şam'a büyükelçi atamıştı.

Obama'nın yeni politikası Kongre'deki Cumhuriyetçileri öteden beri rahatsız ediyor. Cumhuriyetçiler 5 yıl sonra Şam'a atanan büyükelçiyi "gereksiz bir ödül" olarak nitelemişti. Obama yönetimi ise Büyükelçi Robert Ford'un ABD için önemli bilgiler aktardığını belirtiyor.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU