USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 14:05
  • Güncelleme saati: 14:06

ABD, Çin'e yardımı kesebilir!

(USASABAH)

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından notu düşürülen ABD, artan borç yükünü azaltmak için yurtdışına yaptığı yardımlarda kesinti yapmayı planlıyor. Değişikliğin ilk kurbanlarından biri Çin olabilir.


ABD'nin yurtdışı kaynaklı firmalara ihale ettiği devlet işlerini analiz eden Demokrat Senatör Jim Webb, "Yaptığımız kontratları kontrol etmeye başladık ve en fazla para harcadığımız şirketlerin Çin'inkiler olduğu ortaya çıktı. ABD, Çin'e 320 milyon dolarlık iş ihale etmiş" diyor.

ABD sadece 2010 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ve bir sonraki süper gücü olan Çin'e 47 milyon dolar "kalkınma yardımı" yaptı.

Alınan bilgiye göre para kırsal bölgelerde yaşayan Çinlilerin daha iyi kamu altyapısına sahip olması için kullanıldı.

Yardımların bir kısmı da ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılıyor.

Buradaki verilere göre ABD yardımı Çinli öğrencilerin Beijing'te emeklilik üzerine çalışması için, Şangay'ın yeniden düzenlenmesi ve Yunnan bölgesinde fuhuşla mücadele için kullanılıyor. NIH aynı zamanda Amerikalı profesörlere Çin'de çalışabilmeleri için milyonlarca dolarlık yardımda bulunuyor.

Southern California Üniversitesi ABD-Çin Enstitüsü Direktörü Clayton Dube, bazı gereksiz yardımlar dışında bu faaliyetlerin ABD'li ve Çinli bilim adamlarını bir araya getirdiğini ve bunun da işbirliğini oldukça arttırdığını söylüyor.

Daha önce Birleşik Krallık ve Avustralya Çin'e doğrudan yardım yapmayı kesmişti.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU