USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 14:00
  • Güncelleme saati: 14:01

30 askere saygı duruşu(USASABAH)

Başkan Barack Obama, geçtiğimiz hafta sonu Afganistan'da öldürülen 30 Amerikan askerini Delaware eyaletindeki Dover Askeri Hava Üssü'ne getiren uçakları karşılayanlar arasındaydı.


İki taşıma uçağının getirdiği 30 asker Afganistan'da helikopterlerinin düşürülmesi sonucunda hayatlarını kaybettiler. Obama programında olmamasına rağmen havalimanına giderek uçakları karşıladı ve önlerinde saygı duruşunda bulundu.

Havalimanında yapılan törene ölen askerlerin ailelerinden oluşan yaklaşık 250 kişilik bir grup katıldı.
Burada ölenlerin anısına saygı duruşunda bulunan Obama, basına kapalı olarak yapılan etkinliğe katılarak ailelerle bir araya geldi.

Başkan Obama dün Beyaz Saray'da olayla ilgili olarak şunları söylemişti;

"Yolumuza devam edeceğiz ve yürüdüğümüz yolda başarıya ulaşacağız ama şimdi ülkelerine hizmet için kendilerini kurban edenlere ve ailelerine saygılarımızı göstermeliyiz. Bu adamlar ve kadınlar ulusları için kendi canlarından vazgeçtiler. Hepsi farklı yerlerden geldiler, geçmişleri ve inançları Amerika'nın sahip olduğu zengin farklılıkların simgesi. Aralarındaki farklılıkların bir önemi yok çünkü onlar birlik halinde uluslarına hizmet ettiler. Sorumluluklarıyla hep beraber tanıştılar. Bizim sorumluluğumuz ise onların miraslarının hak ettiği saygıyı ve değeri göstermek"

Kaza sonrası elde edilen ceset parçalarından ölenlerin kimlikleri halen tespit edilmeye çalışılıyor.

Helikopterde hayatını kaybeden askerlerin 22'si özel deniz kuvveti SEAL mensuplarından oluşuyordu. Ölen askerlerden bir kısmı Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü SEAL operasyonuna katılmıştı.
Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU