USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 14 Haziran 2011 Salı 13:54
  • Güncelleme saati: 13:55

Oregon'da intihar kitlerine yasak geliyor!

(USASABAH)

ABD'nin Oregon Eyaleti Parlamentosu'nda alınan bir kararla intihar etmek amacıyla kullanılan özel araçların pazarlanması ve satışının yasaklanması için ilk adım atıldı.

29 yaşında Oregon'lu Nick Klonoski'nin geçtiğimiz aylarda posta yoluyla sipariş ettiği bir intihar kitini kullanarak hayatına son vermesi eyalette oldukça üzüntüye neden olmuştu.

Eyalet Senatörü Floyd Prozanski, "Genç bir adamın helyum balonuyla hayatına son verdiğini öğrendikten sonra bu kitlerin satışında hiçbir denge ve kontrol mekanizması olmadığına ikna oldum. Bu kitler ölümcül bir şekilde hasta olanların doktor danışmanlığında hayatına son vermek için kullandıkları birer araç. Fakat genç adamın böyle bir hastalığı olmadığı gibi hiçbir bahanesi de yoktu" dedi.

Yasağın yüyürlüğe girmesi için önce Senato'da onaylanması ve eyalet valisi tarafından imzalanması gerekiyor.
Aletlerin üreticisi 91 yaşındaki Sharlotte Hydorn ise "intihar kitleri satmaktan pişman değilim. İntihar etmek kararı kişinin kendisine ait. Ben satmasam başka bir şey bulurdu" diyor.
Hydorn, 60 dolara sattığı intihar kitlerinin yasaklanacağının ortaya çıkmasından sonra Oregon'dan oldukça fazla sipariş aldığını, insanların stok yapmaya başladığını belirtti.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU