USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 27 Mayıs 2011 Cuma 15:14
  • Güncelleme saati: 15:16

Kadın ve erkekler arasındaki yaşam süresi farkı azalıyor

(USASABAH)

ABD Nüfus İdaresi tarafından açıklanan 2010 yılına ait yeni veriler kadın ve erkekler arasındaki ortalama yaşam süresi farkının azaldığını gösterdi.


Halen kadınlar, erkeklerden daha uzun süre yaşasa da, 65 yaş üstü grupta bulunan erkek ve kadın sayısı birbirine oldukça yakın.

Veriler aynı zamanda İspanyol asıllı Amerikalıların doğum oranlarının ABD nüfusunun geneline göre 4 kat daha hızlı gittiğini gösteriyor.

Yaşlı ve düşkün kimselere yapılan sağlık yardımı (Medicare)'in Kongre'de ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bugünlerde ABD nüfusu hızlı bir şekilde yaşlanıyor.

Dake Üniversitesi'nden Profesör Jen'nan G. Read, "Geçmişte kadınlar daha uzun süre yaşadıkları için sağlık sigortası konularına daha fazla ilgili gösteriyorlardı. Artık erkeklerin de ortalama yaşam süresi uzadığına göre onlar da sağlık sigortası ve emeklilik maaşlarına dikkat edecekler" diyor.

Geçtiğimiz 10 yılda ABD'deki erkek sayısı %9.9 oranında artarken kadınların sayısı %9.5 hızında arttı. Yine de ABD'deki erkeklerin sayısı kadınlardan 5.18 milyon daha az.

Uzmanlar bu doğrultuda gider erkekler ve kadınların ortalama yaşam süresinin aynı noktaya geleceğini söylüyorlar.

"Bebek patlaması" döneminde doğan 78 milyon kişi şu anda 46 ila 65 yaş arasında bulunuyor. 2012 yılında yapılacak Başkanlık seçimleri için başlıca tartışma konusu olan federal harcamalar, sağlık sigortası ve yaşlılar için yapılan yardımların kaderi bu grup tarafından belirlenecek.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU