USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Mayıs 2011 Salı 09:34
  • Güncelleme saati: 09:51

"Kızımla yemek yiyordum"

(SABAH)

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss- Kahn, dün çıkarıldığı mahkemede, New York'taki Sofitel Oteli'nde bir temizlik görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı.


Önceki gün havalanında gözaltına alınan IMF Başkanı ABD'nin New York kentinde ilk kez hâkim önüne çıktı. İddia makamı Kahn'ın tutukluluk halinin davamını isterken, savunma kefalet ücreti olarak 1 milyon dolar önerdi. Hâkim ise savunmanın talebini reddetti ve Dominique Strauss-Kahn'ın 20 mayıstaki duruşmaya kadar cezaevine gönderilmesine karar verdi. Kahn'ın avukatı Benjamin Brafman müvekkilinin duruşmada tüm suçlamaları reddettiğini belirterek "Savaş şimdi başladı"dedi. Brafman müvekkilinin olayın geçtiği otelden "kaçmadığını"belirtirken de "Acelesi vardı, çünkü öğle yemeğine randevusu vardı. Zaten öğle yemeği yiyeceği tanık da bunu doğrulayacak'dedi. Brafman, çocuk tacizi davasında Michael Jackson'u temsil etmişti.

62 yaşındaki Fransız vatandaşı Kahn, New York'taki Sofitel Oteli'nde çalışan 32 yaşında bir temizlik görevlisine zorla oral seks yaptırmak, alıkoymak ve tecavüz etmeye çalışmakla suçlanıyor. Kahn'ın bir başka avukatı William Taylor ise müvekkilinin gönüllü bir şekilde adli tıp görevlilerine muayene olduğunu ve DNA örneği verdiğini belirtti. "Yorgun ama morali iyi" dedi.

"Kızıyla yemek yiyordu"


Avukatları, Strauss-Kahn'ın olay saatinde kızıyla yemek yediğini iddia etti. Fransız RMC radyosu, avukatların Strauss-Kahn'ın cumartesi günü yaptıklarını takip ettiğini ve IMF Başkanı'nın oteli 12.00'de kızıyla buluşmak için terk ettiğini bulduğunu söyledi. Strauss-Kahn'ın bir daha otele dönmediği, kızıyla yemek yedikten sonra taksi ile havaalanına gittiği belirtildi. Avukatlarına göre, Strauss-Kahn oteldeki görevliye saldırdığı iddia edilen 13.00 civarında kızıyla yemek yiyordu. RMC'ye göre avukatların elinde bu iddiayı destekleyecek sağlam kanıtlar var. Amerikan gazetelerine göre 32 yaşındaki siyahî kadın, 3 yıldır otelde çalışıyor ve Gine göçmeni. Pazar akşamı New York'un Harlem bölgesinde özel bir hücrede tutulduğu polis istasyonundan elleri kelepçeli bir şekilde mahkemeye götürülen Strauss-Kahn'ın kurban tarafından teşhis edildiği açıklandı. Siyah bir palto ve mavi bir gömlek giyen Strauss-Kahn'ın kameralara bakmamaya özen gösterdiği görüldü.

"Telefonum orada mı?"


New York emniyet yetkililerine göre, Strauss-Kahn oteli alelacele terk etti ve cep telefonunu odasında unuttu. Polis, IMF Başkanı'nın nerede olduğunu tespit etmeye çalışırken, o havaalanında Air France'ın Paris uçağına yetişmeye çalışıyordu. Strauss- Kahn oteli arayıp telefonunun orada olup olmadığını sordu. Polisle işbirliği yapan güvenlik görevlisi, telefonu bulduklarını ve ona ulaştıracaklarını belirterek, nerede olduğunu sordu. Strauss-Kahn havaalanında olduğunu söyleyince, polis havaalanı güvenliğiyle irtibata geçti. Strauss-Kahn, kalkıştan 10 dakika önce Paris uçağından indirilip gözaltına alındı. New York Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Strauss-Kahn'ın diplomatlara tanınan dokunulmazlık hakkından yararlanamayacağını belirtti. Kahn hakkında 7 suçlama bulunduğu ve bu suçlamaların cezasınnın toplam 74 yıl 3 ay hapsi bulabileceği belirtildi.

Kelepçelendi ve tutuklandı

IMF Başkanı mahkemeye götürülürken elleri arkadan kelepçelendi. IMF Başkanı tutuklanırken Fransa Sosyalist Partisi, kelepçeli görüntüleri "küçük düşürücü" olarak niteledi ve masumiyet karinesine dikkat edilmesini istedi.

Kemal Derviş'in adı ilk sırada


Başkanı tutuklu olan IMF'nin şimdi ne yapacağı merak konusu. Kurumun Washington merkezindeki sözcüsü Bill Murray yorum yapmazken uzmanlar Strauss-Kahn'ın görevden alınabileceği uyarısında bulunuyor. Kahn'ın görevi bırakmak n zorunda kalması halinde IMF Başkanlığı'na gelebilecek muhtemel adaylar arasında Kemal Derviş de bulunuyor. Reuters'in haberinde Strauss-Kahn'ın başkanlığı bırakmak zorunda kalması ya da görevden alınması durumunda muhtemel adaylar sıralanırken Derviş'in adı ilk sırada yer aldı. Derviş'in ardından Fransa Maliye Bakanı Christine Lagerde'ın başkanlığı yüksek olasılık olarak görülüyor. Lagerde başkan olursa IMF'nin başına geçen ilk kadın olacak.

Ekonomistler, Kemal Derviş'le birlikte, ayrıca Singapur Maliye Bakanı Shanmugaratnam, Eski Güney Afrika Maliye Bakanı Manuel ve Eski Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Zhu'nun adını başkan adayları arasında sayıyor. İngiliz gazetesi Financial Times, IMF Başkanlığı için adı geçen eski Devlet Bakanı Kemal Derviş üzerinde durdu. Gazete şöyle devam etti: "Sayın Derviş'in BM Kalkınma Programı'nın eski başkanı olarak da idare tecrübesi var ancak Türk hükümeti, muhtemelen onu desteklemeyecek, bu da kendisi için dezavantaj."

Başkanlık hayalleri bitti


Gelecek yıl yapılacak Fransa başkanlık seçimlerinin favori adayı olarak görülen IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın hayalleri Fransız gazetelerine göre bitti. Sağ görüşlü Le Figaro, "İnanılmaz" başlığı ile verdiği editoryal yazıda, "Yalanların elenip gerçeğin öne çıkmasını beklediğimiz şu anda tek bir şey kesin: Fransa Cumhuriyeti'nin bir sonraki başkanı olamayacak" dedi. Sol görüşlü Liberation gazetesi de "Sosyalistler kamuoyu yoklamalarında önde giden ve Nicolas Sarkozy'yi yenebilecek tek adayını kaybetti. Büyük umut bağlanan bu süreç başlamadan sona erdi" diye yazdı. Liberation ayrıca, Fransa'nın ilk defa "İngiliz usulü" bir politik skandal yaşadığını, politikacıların seks skandallarının artık dedikodu olmaktan çıkıp gazetelerin ilk sayfalarını süsleyeceğini belirtti. Finans gazetesi La Tribune, "Suçlu bulunana kadar masumiyet kuralı çok önemli. Ancak cinsel saldırı suçlamalarından en kısa sürede kurtulmaması halinde Dominique Strauss-Kahn'ın Sosyalist adaylık yarışı ve 2012 Başkanlık Seçimleri'nde yarışma şansı cumartesi günü öğle vakti yok oldu" dedi. Bir başka finans gazetesi Les Echos ise Strauss-Kahn'a karşı açılan soruşturmanın yeni başlamasına rağmen IMF başkanının imajının düzeltilemeyecek oranda hasar gördüğünü belirtti.

Yeni skandallar ortaya çıkıyor


STRAUSS-Kahn'ın kendisine 2002'de cinsel saldırıda bulunduğunu iddia eden Fransız gazeteci ve yazar Tristane Banon, dava açmayı düşündüğünü açıkladı. Kadın gazetecinin avukatı David Koubbi, AFP'ye yaptığı açıklamada, IMF Başkanı aleyhinde dava açmayı değerlendirdiklerini söyledi. Fransız avukat, ''bu konuyu müvekkilimle birlikte gözden geçiriyoruz'' dedi. 31 yaşındaki gazeteci Tristane Banon'un, cinsel taciz iddiasını 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında da dile getirdiği belirtildi. Fransız avukat, Tristane'ın, daha önce Strauss-Kahn'ın aleyhine dava açmaması için, Sosyalist Parti bölge konseyi üyesi olan annesi tarafından ikna edildiğini kaydetti. 2007'de yayınlanan programda Strauss- Kahn'ın isminin açıklanmadığını belirten İngiliz Guardian gazetesi, Banon'un, "Şempanze gibi zıplıyordu. Olay şiddete döndü. Kavga ederken, 'tecavüz' kelimesini söyledim ancak bunun hiç etkisi olmadı. Bir şekilde kaçmayı başardım" dedi. Banon'un annesi Anne Mansouret, "Strauss-Kahn'a yakıştıramadım. Kızımı dava açmaması için ikna etmiştim. Şimdi çok pişmanım. Kızım üstünden çok zaman geçse de hâlâ olayın travmasını atlatamadı" diye konuştu.


Komplo yapılacak demişti


Bu konuda daha önce sorulara maruz kalmış olan Strauss-Kahn, 28 Nisan'da Liberation muhabirlerinin "Cumhurbaşkanlığı için aday olmanız halinde en büyük dezavantajınız nedir'' şeklindeki sorusuna, "Para, kadınlar ve Musevi olmam" diyerek yanıtlamıştı. Liberation, ayrıca IMF başkanının kayıt dışı yaptığı sohbette, kendisine 500 bin veya 1 milyon euro vaat edilen bir kadının park yerinde tecavüze uğradığını iddia ederek bir komplo içinde yer almasına ilişkin bir senaryoyu dile getirdiği ifade etti.Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU