USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 20 Nisan 2011 Çarşamba 15:26
  • Güncelleme saati: 15:28

Provokatör rahip bu kez de camiyi protesto edecek!

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD'de Mart ayında Kur'an-ı Kerim kopyalarını yakarak tüm dünyadaki Müslümanların tepkisi çeken kökten dinci rahip Terry Jones, bu kez de Michigan eyaletine bağlı Detroit kentindeki bir caminin önünde gösteri düzenleyecek.


Jones'un, 22 Nisan Cuma günü, Müslümanların yoğun yaşadığı Dearborn'da, ABD'deki en büyük caminin bulunduğu Islamic Center of America yakınında yapmayı planladığı gösteri üzerine harekete geçen Wayne İlçe Savcısı Kym Worthy, gösterinin engellenmesi için bölgesel mahkemeye başvurdu.

Worthy'nin Dearborn mahkemesine 15 Nisan günü yaptığı, yarın görüşülecek başvurusunda, gösterinin çok yüksek şiddet riski taşıması nedeniyle engellenmesini istendi.

Jones'a gönderilen, ölüm tehdidi içeren yüzlerce elektronik postadan alıntılar yapan savcılar, gösterinin bir ayaklanmayı körükleyeceğini savunuyor.

Jones'un, Florida eyaletine bağlı Gainesville kentindeki kilisesinde Kur'an'ın kopyasını yakması üzerine Afganistan'da patlak veren ayaklanmalarda 20'den fazla kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Savcının engelleme girişimi üzerine Reuters ajansına açıklamada bulunan Jones, mahkeme ne karar verirse versin cuma günü cami önünde gösteri düzenlemeye kararlı olduğunu vurguladı.

"Yanımda silah getireceğim" dedi!


Açıklamasında kimseyi tahrik etmek istemediğini ileri süren Jones, gösteriye silahını yanına alarak, kendi kilisesinden bir kişiyle Michigan eyaletinden 5-6 taraftarıyla birlikte geleceğini belirtti.

''40 kalibrelik yarı otomatik bir silahım ve bir silah taşıma ruhsatım var. Bunları yanımda getireceğim'' diyen Jones, ''Hiçbir kışkırtıcı davranışta bulunmayacağız. Barış içinde geliyoruz'' ifadesini kullandı.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU