USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 24 Mart 2011 Perşembe 13:25
  • Güncelleme saati: 16:41

Colorado'da radyasyon!

(USASABAH)

Japonya'da gerçekleşen 9 şiddetindeki depremin hemen ardından Nükleer Tesis Fukuşima'da ortaya çıkan problem nedeniyle radyasyon sızıntısı yaşanmıştı.


Buradan yayılan radyasyon bulutları ilk olarak ABD'deki batı eyaletlerine geçtiğimiz hafta gelmişti. Radyoaktif bulutlar Çarşamba günü Hawai'de de gözlemlenmişti.

Dün, Fukuşima Daiçi santralinden 8 bin kilometre uzaklıktaki Colorado ve Oregon eyaletlerinde de radyasyon oranının yüksek olduğu saptandı. ABD Çevre Koruma Ajansı'ndan yapılan açıklamada söz konusu radyoaktif bulguların insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu bildirdi.

Çevresel Koruma Ajansı (EPA) elde edilen bulguların labaratuvarlarında analiz edileceğini söyledi.

Şu anda ABD eyaletlerinde tespit edilen radyasyon miktarının, güneş, tuğla ve kaya gibi kendiliğinden radyasyon üretebilen doğal kaynaklardan salınanlara oranla 100 bin kat daha az olduğu öğrenildi.

Fukuşima'da radyasyona maruz kalan 3 işçi yaralandı


Japonya'daki Fukuşima nükleer enerji santralinde çalışan 3 işçinin yaralandığı bildirildi.

Japonya nükleer güvenlik kurumu sözcüsü Fumio Matsuda, Fukuşima Daiçi'nin 3 numaralı reaktöründe çalışan 3 işçinin elektrik kabloları döşerken radyoaktif unsurlara maruz kaldığını ve yaralandığını söyledi.
Matsuda, işçilerden 2'sinin tedavi için hastaneye gönderildiğini ifade etti.

Kuzey Kore liderinden 500 bin dolarlık deprem yardımı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-il, Japonya'daki sürgün Kuzey Koreliler için 500 bin dolar deprem yardımında bulundu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kim'in, Japonya'daki deprem ve tsunamiden etkilenen Korelilere 500 bin dolar yardım gönderdiğini duyurdu.

Japonya, eski sömürgesi Kuzey Kore'nin devlet kontrolündeki basın yayın organlarında, ABD ve Güney Kore ile birlikte "savaş tüccarı" olduğu suçlamalarına maruz kalıyor.

Kore Bankası'nın verilerine göre yarım milyon dolar, 2009 yılı rakamlarına göre 520 Kuzey Korelinin bir yıllık gelirine denk geliyor.

BM, füze ve nükleer denemelerinin ardından 2009 yılında Pyongyang yönetimine yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU