USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Mart 2011 Perşembe 16:02
  • Güncelleme saati: 16:06

Amerikalıların mizacı bozuk!

(USASABAH)

Uluslar arası bir araştırmanın sonuçları iki uçlu mizaç bozukluğunun tüm dünyada en fazla ABD'de yaşandığını ortaya çıkardı.


Buna göre ABD'de yaşam boyu iki uçlu mizaç bozukluğuna yakalananların oranı %4.4.

Depresyon ve aşırı sevincin dönemsel olarak, sürekli bir şekilde aynı kişide görüldüğü hastalık pek çok tehlikeyi barındırıyor. İki uçlu mizaç bozukluğuna sahip insanlar intihara meyilli oluyorlar ve tedavi süreci oldukça zor geçiyor.

Genel Psikiyatri Arşivi'nin Mart ayında yayınladığı ve 11 ülkede gerçekleştirilen araştırmada ABD'nin birinci sırada bulunması uzmanlar arasında da tartışma yarattı. Doktorlar bu sonucun arkasındaki nedenlerin genetik ve çevresel olduğu kadar kültürler arasındaki farklardan da kaynaklanabileceğini bildiriyorlar.

Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi'nden Sara Bodner "Kültürel farkındalık psikiyatride büyük bir rol oynuyor. Pek çok kültür psikiyatrik meseleleri konuşmakta isteksiz oluyor. ABD'de ise biz bunları çok açık bir şekilde konuşuyoruz ve bu hastalığın farkındayız" diyor.

Kimi doktorlar ise ABD'nin birbirinden çok farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yapan bir ülke olduğu için bu hastalığın görülme oranının yüksek çıkmış olabileceğini söylüyorlar.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU