USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 26 Şubat 2011 Cumartesi 13:12
  • Güncelleme saati: 14:13

Kongre Furkan'dan habersiz!

(USASABAH ve Ajanslar)

Furkan Doğan'ın ölümüyle ilgili yürütülen süreci yerinde takip etmek amacıyla ABD'de yaklaşık bir haftadır çeşitli temaslarda bulunan Ahmet Doğan ve avukatları, temaslarıyla ilgili olarak Washington'daki Holiday Inn Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Washington ve New York'ta hafta içinde yaptıkları temaslar çerçevesinde bazı sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptıklarını, Dışişleri Bakanlığında ABD yönetimi tarafından çeşitli birimlerden görevlendirilen bir heyetle toplandıklarını anlatan Avukat Ramazan Arıtürk, bu toplantıda Furkan Doğan'ın ölümünden bugüne Dışişleri Bakanlığının işlemleriyle ilgili bilgi aldıklarını ve görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.

Arıtürk, aynı gün Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan Uluslararası Suçlar Birimi yetkilileriyle bir araya geldiklerini belirterek, "Bu birim de Furkan Doğan olayını araştırdıklarını ve şu anda inceleme safhasında bulunduklarını ifade ettiler ve bu arada bizlerden de elimizde bulunan delillerin, bilgilerin, belgelerin kendilerine ulaştırılmasını istediler. Biz de bunları İstanbul'a döndüğümüz zaman kendilerine göndereceğiz. Hem Dışişleri Bakanlığı hem de Adalet Bakanlığı yetkilileri, sürekli temas içinde olmamız gerektiğini, süreci birlikte takip edeceğimizi ve işbirliği yapacaklarını bize beyan ettiler. Biz de bundan memnuniyet duyduk" diye konuştu.

Kongre üyeleri Furkan'ı bilmiyor!


Arıtürk, ABD Kongresi'nde de bazı temaslarının olduğunu ve hazırladıkları raporların bir kısmını Kongre üyelerinin ofisleriyle paylaştıklarını belirtti. Kongre üyeleri ve danışmanlarının konu hakkında çok fazla bilgisi olmadığını ve farklı şekilde bilgilendirildiğini gördüklerini ifade eden Arıtürk, gerçeklerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için bundan sonra ABD'yi daha sık ziyaret etmeyi planladıklarını kaydetti.

Kongre yetkililerinin olaydan çok etkilendiğini gözlemlediklerini ve bu noktada onları harekete geçirdiklerini düşündüklerini söyleyen Arıtürk, New York'ta da Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği ile görüştüklerini ve BM'de yürütülmekte olan sürecin nasıl ilerlediğini öğrenme imkanı bulduklarını, bu konuda kendilerinden yardım istediklerini bildirdi.

Arıtürk, Mavi Marmara ile ilgili BM soruşturma komisyonu için hazırladıkları raporu da hem BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a, hem de komisyonun başkanı Geoffrey Palme'ye sunma imkanı bulduklarını anlattı.

"Süreci hızlandırmak için ABD'ye geldik"

Bir soru üzerine, Mavi Marmara gemisindeki mağdurların hepsinin vekili olduklarını ifade eden Arıtürk, "Amerikan iç hukuku bakımından ne yapacağımıza ilişkin bir çalışma için gelmiştik. Olayın uluslararası sularda meydana gelmesi sebebiyle uluslararası boyutunun yanında, aynı zamanda mahalli boyutu söz konusu. Amerikan iç hukuku bakımından, Amerikan vatandaşı olan Furkan Doğan hakkında burada yürütülmekte olan süreci görmek istedik ve buradaki davaların, yasal süreçlerin bir an evvel hızlanmasını arzu ettik. Amacımız bu" dedi.

"ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları süreci takip ediyor"


ABD Dışişleri Bakanlığının bu sürecin içerisinde olduğunu, Adalet Bakanlığının da süreci takip ettiğini belirten Arıtürk, sözlerine şöyle devam etti:

"Buradaki hukuk anlayışı çerçevesinde, soruşturmanın açılabilmesi için öncelikle delillerin toplanması, faillerin belirlenmesi gerekiyor. Ondan sonraki aşamada savcı tarafından soruşturma açılıyor ve bunun neticesinde dava açılıp açılmayacağına karar veriliyor. Burada yapmış olduğumuz çalışmalarda şunu gördük ki, Amerikan yönetimi tarafından araştırma yapılıyor. Deliller, bilgiler toplanıyor ve Ban Ki-mun tarafından kurulan komisyona önem veriyorlar. Ümit ediyoruz ki komisyonun çalışmaları bir an evvel sonuçlanır. Komisyon doğru ve gerçeği yansıtmasının Amerikan iç hukuku bakımından ciddi etkisi olacağını düşünüyoruz"

Furkan'ın babası Ahmet Doğan: "Buradaki süreci yakından gördük"


Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan da ABD'deki temaslarından tatmin olup olmadığına dair bir soru üzerine, buradaki temaslarında oğluyla ilgili yürütülen süreci yakından görme şansına sahip olduklarını söyledi.

ABD'nin sisteminin önce bilgi ve delil toplamaya dayandığını ifade eden Doğan, delillerin çoğunun ABD'nin dışında olması nedeniyle BM soruşturma komisyonunun raporunu bekleme ve ona göre ne yapılacağına karar verme yönünde genel bir temayül olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

"ABD'deki Türk toplumuna iş düşüyor"

Ahmet Doğan bir soru üzerine, soruşturma açılmasının toplanacak delillere bağlı olacak gibi gözüktüğünü, bu noktada kamuoyu baskısının da önemli olduğunu belirterek, bu nedenle ABD'deki Türk toplumuna da iş düştüğünü söyledi.

Doğan, ABD'de talep ettiklerinden daha fazla kişiyle görüştüklerini, hatta vakit darlığından yapamadıkları bazı görüşmelerin de olduğunu, bu görüşmeleri sonraki ABD ziyaretlerine ertelediklerini ifade etti.

Avukat Arıtürk de Mavi Marmara olayını ABD'de insan hakları boyutundan takip eden insanlar olduğunu gördüklerini belirterek, gerek Kongre gerekse BM yetkilileri tarafından kendilerine birçok görüşme talebi geldiğini kaydetti.

"Gelişmelere göre dava açacağız"

"Furkan'ın ölümüyle ilgili olarak ABD'de İsrail'e dava açmanız mümkün mü" sorusu üzerine de Avukat Arıtürk, ABD'ye gelme sebeplerinden birinin bu olduğunu söyleyerek, "Bizim tazminat hukuku bakımından da çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki avukat arkadaşlarımız çalışmalarını devam ettiriyorlar.
Önümüzdeki günlerde beklediğimiz bir iki gelişme var, bunlara göre biz burada tazminat davasını açacağız. Bu konuyu birçok kişiyle konuştuk, bunun mümkün olabileceğini görüyoruz. Gelişmelere göre bir değerlendirme yapıp açacağız" diye konuştu.

Avukat Ramazan Arıtürk, bunların birbirine bağlı davalar olacağına işaret ederek, "O yüzden şimdiden bir tazminat davası açmak yerine, buradaki ön araştırmayı görüp, bunun neticesinde açacağımız davanın mahiyetini de ona göre belirlemeyi arzu ediyoruz" dedi.

"ABD Dışişleri Türkiye'nin raporunu övdü"


Amerikalı yetkililerle görüşmelerinde, İsrail'in BM soruşturma komisyonuna sunduğu raporu "gülünç ve ciddiyetten yoksun" buldukları yönündeki düşüncelerini kendilerine ilettiklerini belirten Arıtürk, bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Türkiye'nin sunduğu raporu çok övdüğünü, çok iyi hazırlanmış bulduklarını söylediklerini aktardı.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU