USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Şubat 2011 Perşembe 16:12
  • Güncelleme saati: 16:21

''Amerika Bağdat'a borçlu''

(USASABAH)

Irak belediyesi Amerika Birleşik devletlerinden şehre verdiği zarar gerekçesiyle özür ve 1 milyar dolar istediklerini açıkladı.

Bu rakkamın Saddam Hüseyin'i devirdikten sonra şehre bombayla verilen zararların değil ses bombaları ve askeri ciplerle şehrin düzenine yönelik verilen zararların karşılığı olduğu bildirildi.

Şehir yönetimi çarşamba günü yapılan toplantı sonucu alınan kararda şehrin altyapısının ve estetiğinin Amerikan ordusu tarafından ciddi şekilde tahrip edildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada ''Bu güzel ve mistik kentin tarihini ve dokusunu bilmeyen Amerikan ordusu kasıtlı ve cahilce davranışlarla Bağdat'ı yok ederek şehri çirkin bir kamp haline getirdiler'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında ''Başkent Bağdat'a verilen bu korkunç zararların telafi edilmesi olanaksız(...)Amerikan tarafından hızlı bir şekilde Bağdat halkından özür dilemesini ve verdikleri zararların faturasını ödemesini talep ediyoruz.'' denildi.

Yapılan açıklamada şehrin bombalanmasıyla oluşan zararlara ise değinilmedi.

Bağdat'ta işgalden sonra inşa edilen, betondan yapılma, patlamalara karşı koruyucu duvarlar, mahalleleri kilometrelerce birbirinden ayırıyor ve büyük trafik karmaşasına yol açıyor.

Kent sözcüsü Hakim Abdüzzehra, duvarlar yüzünden kanalizasyon ve sulama sistemlerinin, kaldırım ve parkların zarar gördüğünü, ABD ordusunun askeri araçları Humvee'lerin kaldırımlar ve yeşil alanların üzerinden geçerek de büyük zarara yol açtığını söyledi.

Hakim '' Bu feci müdahaleler Bağdat'ı derinden etkiliyor. Maddi ve manevi verilen bu zararların telafisi yıllarımızı alacak'' sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

Irak'taki muharip operasyonlarını geçen ağustosta sona erdiren ABD ordusu, 2009 haziranında kentlerdeki askerlerini çekmişti. Irak'ta halen 50 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU