USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 08 Şubat 2011 Salı 16:53
  • Güncelleme saati: 16:56

Amerikan yargısı krizde!

(USASABAH)

Cumhuriyetçilerin Obama tarafından yapılan federal hakim atamalarına Senato'da koydukları blok büyük bir yargı krizinin fitilini ateşlemeye başladı.


Obama göreve geldikten sonra Yargı organlarında bulunan hakim açığı 2 katına çıktı. Örneğin Arizona'da bazı hakimler 1200 cinayet davasını aynı anda yürütmeye çalışıyor. Eyalet baş gösteren yargıç sıkıntısı nedeniyle "acil yargı durumu" ilan etti ve yargılama süreçlerini uzattı. Eyaletin Baş hakimi Roslyn O. Silver "Çok zor bir durumdayız" diyor.

Obama döneminde emekli olan hakimlerin yerine yapılan atamaların bir türlü gerçekleştirilememesi zaten küçük sıkıntılar olan yargı sistemini mahvediyor.

Bu hafta gerçekleşen emekliliklerle birlikte tüm ülkede bulunan 857 mahkemenin 101'i boşalmış olacak. 46 mahkemede acil yargı durumu ilan edileceği tahmin ediliyor.

Illinois eyaletinin merkezinde 4 hakimlik konumunun 2'si boş bulunuyor.Eyaletin Baş hakimi Michael McCuskey yargılamalar için 90 millik bir alanda gidip geldiğini, 81 yaşındaki kıdemli bir yargıçla çalışmak zorunda kaldığını söylüyor.

"Geçmişte bir kalp krizi geçirdim. Kardiyologum stresini azaltmalısın diyor. Ona stresimi sadece ABD Senatosu'nun azaltabileceğini söyledim."

Cumhuriyetçiler, Demokratlarla birlikte çalışarak hakim eksiğini kapatacaklarını bildirdiler. Dün 3 aday Senato tarafından onaylandı bile.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU