USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 16 Ocak 2011 Pazar 12:27
  • Güncelleme saati: 12:32

Blair'in Vaftizci Yahya hayranlığı

(CİHAN)

İngiltere eski eski Başbakanı Tony Blair'in basın ve iletişim danışmanı Alastair Campell'in günlüğü İngiltere'yi karıştırdı.

Günlükte Blair'in Irak'ın 1998 yılında bombalanması ve 2003 yılında işgal edilmesi gibi büyük gelişmelerin öncesinde Kitab-ı Mukaddes'te yer alan "Kral Herod ile Vaftizci Yahya" ile ilgili bölümü okuduğu iddia ediliyor.

İngiltere'nin saygın gazetesi Guardian tarafından yayınlanan günlüğün 16 Aralık 1998 tarihli 'Güç ve İnsanlar' başlıklı bölümünde Campell, Blair'in, Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in Birleşmiş Milletler'in denetçileri ile işbirliği yapmadığı gerekçesiyle ABD ve İngiltere tarafından hava saldırısıyla cezalandırılmasından önce İncil'in "Vaftizci Yahya ve Herod" başlıklı bölümü okuduğu notunu düşmüş:

"Tony Blair tam anlamıyla bir tereddüt yaşıyordu. Dün gece Kitab-ı Mukaddes'teki Vaftizci Yahya ile Herod'un hikayesini tekrar okuduğunu söyledi. Tüm büyük olaylardan önce sıklıkla hep aynı bölümü okuyordu. Kararını değiştirmemesi ve yeniden düşünmesi için yine aynı bölümü okuduğunu söylemişti."

Kitab-ı Mukaddes'te Vaftizci Yahya ile Kral Herod'un hikayesi, klasik bir intikam öyküsü olarak biliniyor. Vicdan konusunun işlendiği İncil'in bu bölümünde göre Celile kralı Herod, üvey kardeşinin karısı ile evlenir. Peygamber Vaftizci Yahya ise, bu evliliği onaylamaz ve bir günah olarak lanetler. Bunun üzerine Kral Herod, Yahya'yı hapse attırır. Ancak Herod'un kızı Salome, Yahya'nın öldürülmesini ister. Herod, Yahya'nın öldürülmesini istememesine rağmen verdiği sözden dönemez ve Yahya'nın öldürülmesi emrini verir.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU