USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 06 Ocak 2011 Perşembe 17:14
  • Güncelleme saati: 17:42

Kuş ölümleri bitmiyor!

(USASABAH)

ABD'de Arkansas ve Louisiana eyaletlerinden sonra, yine ülkenin güneyindeki Kentucky eyaletinde de yüzlerce kuşun topluca öldüğü belirlendi.


İlk olarak yılbaşı akşamı ABD'nin Arkansas eyaletinde gökyüzünden ölü kuş yağması ile başlayan toplu hayvan ölümleri esrarengiz bir şekilde birçok farklı coğrafyada görülmeye başlandı.

Arkansas eyaletinin Beebe kentinde yılbaşı akşamı 5 bine yakın kuş ölmüş ardından ise bu bölgeye 200 kilometre uzaklıktaki bir nehirde 100 bin ölü tambur balığı karaya vurmuştu. Bu ölümlerin nedenleri bulunamadan ABD'de bu kez Arkansas'a yakın Louisiana ve Knetucky eyaletlerinde de aynı tür kuşlar öldü. Louisiana'nın Labarre kentinde yaklaşık 500 sığırcık ve kırmızı kanatlı karakuşları ölü bulundu. Kentucky eyaletinde ise onlarca aynı türün ölü bulunduğu gelen bilgiler arasında. Yetkililer tüm bu ölümlerin birbiriyle bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmediği söylemekle yetiniyor.

Yengeç, Karga ve balıklar öldü

ABD topraklarında yayılan hayvan ölümlerinin benzerleri dün Danimarka, İsveç, Brezilya, Yeni Zelanda ve İngiltere'de görüldü. İsveç'in Fallköping kentinde, 500'e yakın karga ölüsü yağdı. Brezilya'nın Paranagua bölgesinde de çoğu sardalya olan yaklaşık 100 bin ton ölü balık çeşitli bölgelerde karaya vurdu. Yeni Zelanda'nın Coromandel adasında ise yüzlerce levreğe benzer bir balık çeşidi olan Lutianus öldü. İngiltere'nin Kent bölgesindeki bir plajında da 40 binden fazla yengeç ölüsü karaya vurdu. Danimarka'nın Lolland bölgesinde de gökten yaklaşık 3 bin kuş ölü olarak düştü.

Uzmanlar ne diyor?


ABD'de birçok uzman, toplu kuş ölümlerini ilk başta yılbaşı akşamı atılan havai fişeklere bağlamıştı. Ancak ölümlerin devam etmesi kafaları iyice karıştırdı. Tüm ülkelerdeki ölümler hakkında çarpıcı komplo teorilerin yanı sıra birçok tahmin yapılıyor. Şu ana kadar resmi ve bilimsel bir açıklama ise hiçbir ülkeden gelmedi. Ancak rekor seviyeye çıkan soğuk hava ve hızla değişen hava şartlarının hayvanların telef olmasına neden olduğu görüşünü savunanlar her ülkede çoğunlukta.
Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU