USA SABAH 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Aralık 2010 Çarşamba 11:59
  • Güncelleme saati: 14:50

ADL, Kissinger'a tepkisiz

(USASABAH)

Geçtiğimiz günlerde New York Times tarafından yayınlanan ses kayıtlarında, Eski Başkan Nixon ve ünlü dış politika uzmanı ve Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın özel görüşmeleri ortaya çıkmıştı.


Kissinger bu görüşmelerde Nixon'a "Yahudilerin Sovyetler Birliği'nden göç etmesi, Amerikan dış politikasının hedefleri arasında değildir. Onlar (Sovyetler) Yahudileri Sovyetler Birliği'nde gaz odalarına da doldursalar, bu Amerika'nın sorunu değil. Belki insanlığın bir sorunu" diyordu.

Söz konusu kayıtlar Amerikan muhafazakarlarını bir hayli şaşırtmışa benziyor.

Atlantic yazarlarından Jeffrey Goldberg bu konuyu köşesine taşıyan yazarlardan biri. Goldberg kendi görüşlerini ifade etmek yerine, son zamanlarda adı muhafazakarlarla birlikte anılan fakat "anti-teist" olduğunu söykeyen Christopher Hitchens'ın konuyla ilgili yorumunu yayınladı.

"Kissinger'ın sözleri soykırımı reddetmeye yönelik taktiksel çabalar değil. Bu başka bir soykırıma izin vermek demek. Bu yüden Amerikan Yahudilerinin neden sessiz kaldıklarını merak ediyorum. Hiçbir şey bu sözler kadar isyan yaratacak şiddette olamaz. Anti-Defamation League'in öfkesine hedef olan Jesse Jackson ve hatta Mel Gibson bile böyle bir şey söylemezdi. Tepki nerede?"(ADL Başkanı Abraham Foxman)

Hitchens ve Goldberg'in yazılarına cevap ise gecikmedi. ADL açıklama yayınladı.

ADL Kissinger'ı övmeye devam ediyor


ABD'de Yahudilerin sözcüsü konumunda olan ve soykırım karşıtlarına verdiği mücadeleyle tanınan Anti-Defamation League (ADL) 13 Aralık'ta yayınladığı açıklamasında Kissinger'ı övmeye devam etti.

"Henry Kissinger yayınlanan ses kayıtlarında Sovyet Yahudileri'ne yönelik rahatsız edici hatta katı yürekli bir duyarsızlık gösteriyor. Fakat bu durum Kissinger'ın tarih tarafından ortaya konulmuş olan katkılarını ve nihai mirasını değiştirmez."

Açıklamada ADL Direktörü Abe Foxman'ın da konuyla ilgili yorumuna yer verildi:

"Dr. Kissinger'ın Birleşik Devletler ve İsrail'in güvenliği ve emniyetine yaptığı katkılar, onun demokrasi şampiyonu ve İsrail'in sağlığını korumak isteyen sorumlu bir avukat olarak mirasını inşa etmiştir."

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU
EN ÇOK OKUNAN HABERLER