USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 08 Aralık 2010 Çarşamba 17:26
  • Güncelleme saati: 17:52

MasterCard'a WikiHack!

(USASABAH ve Ajanslar)

WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange'ın bağış musluğunu kesen kredi kartı şirketi Mastercard'ın sitesi hack'lendi. WikiLeaks sempatizanı korsanlar, iki İsveç sitesini de hack'ledi.


www.mastercard sitesinin çökertildiğinin Twitter'dan duyurulmasının ardından siteye ulaşılamadığı görüldü. Mastercard, WikiLeaks'e sitesine bağış yapılmasını engellemişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Mastercard internet sitelerine aşırı giriş nedeniyle sıkıntılar yaşandığını, kredi kartlarının kullanımı ve güvenliği ile ilgili bir sorunun söz konusu olmadığını vurguladı.

WikiLeaks MasterCard'a dava açıyor

ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarını yayımlayan Wikileaks, kredi kartı üzerinden yapılan bağışları siyasal nedenlerle engelledikleri gerekçesiyle Visa ve Mastercard'a karşı dava açıyor.


BBC'nin haberine göre, Wikileaks'a bağlı iletişim teknolojileri firması Datacell tarafından yapılan açıklamada, bağışların kendilerine aktarılması için derhal harekete geçileceği belirtildi. İzlanda merkezli Datacell'in Genel Müdürü Andreas Fink, açıklamasında, "Sadece işlerini yapsınlar, söz konusu paraları gereği gibi havale etsinler" dedi.

Visa Europe, Wikileaks hakkındaki araştırmalarından ötürü, firmaya ödemeleri dün durdurduğunu, bu sitenin Visa'nın kurallarını ihlal edip etmediğinin anlaşılmasına yönelik araştırma başlattıklarını açıklamıştı. Mastercard ise, belirli bir süre için Wikileaks'a ödemeleri askıya aldıklarını bildirmişti.WikiLeaks, Visa ve MasterCard hakkında da belge yayınladı

WikiLeaks internet sitesi, gönüllülerinin bağış yapmasını engelleyen Visa ve MasterCard hakkında da belge yayınladı. Belgede, Amerikalı diplomatların Rusya'daki bir yasa değişikliğinde söz konusu iki kredi kartı şirketinin etkilenmemesi için lobi faaliyetlerinde bulundukları ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen bir telgrafa göre diplomatlar, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da hazırlanan bir yasa tasarısını değiştirmeye çalışmış. Bunu yaparken, iki kredi kartı şirketinin yasadan olumsuz etkilenmemesi gözetilmiş. Moskova yönetimi, bu yılın başında yutiçinde kredi kartlarıyla yapılan tüm harcamalardan komisyon toplamayı planladığını duyurmuştu. 1 Şubat 2010 tarihli kriptoda, diplomatların üst düzey Rus yetkililerle bu konuyu görüştüğü belirtiliyor.

Kriptoya göre, söz konusu iki kart şirketi Rusya'nın planladığı sisteme girerse tüketicilerine sadece Rusya dışındaki harcamalarından pay alabilecek. Bu sisteme girmemeleri durumunda ise Rus hükümetiyle rekabete girmek zorunda kalacak. Kriptoda, üst düzey görüşmelerde MasterCard ve Visa'nın olumsuz etkilenmemesi için Ruslara baskı yapılması tavsiye ediliyor.

İfşaatın, PayPal ve Amazon sitelerinin ardından MasterCard ve Visa'nın da WikiLeaks'e bağışları engellemesinden bir gün sonra yapılması dikkat çekti. Söz konusu şirketlerin internet siteleri, WikiLeaks sempatizanı internet korsanlarının da saldırısı altında bulunuyor.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU