USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 06 Aralık 2010 Pazartesi 14:33
  • Güncelleme saati: 22:37

Göçmenlere iki yüzlülük!

(USASABAH)

Obama yönetimi, göçmenlere yönelik uygulanan sınır dışı etme ve yakalama operasyonlarını hiç olmadığı kadar sert bir şekilde gerçekleştirmiş gözüküyor. Ortaya konulan rakamlar, ayı zamanda bu açıdan bir rekora imza atıldığını da gösteriyor.

Bu yıl Birleşik Devletler Göçmenlik ve Gümrükler Yürütme bürosu (ICE) 392 bin kişiyi sınır dışı etti. Sayı geçen senenin üstünde. Sınır dışı edilenlerin 19 bin kadarı ise daha önceden ülke dışına çıkarılmış göçmenlerden oluşuyor.

Ulaşılan rakamın arkasında ise ICE yöneticilerinin 30 Eylül'de, geçen seneki sayının altında kalmalarını görmeleri yatıyor. Durumun tespiti üzerine mali yıl bitmeden geçen yılki rakamın geçilmesi için emir veriliyor.

Daha fazla kişiyi sınır dışı etmek için neler yapılmıyor ki!


Yöneticiler, göçmenlik memurlarına, uzun süreli göçmenlik davalarından, zaman harcayan sınır dışı işlemleriyle ilgili duruşmalardan mümkün olduğunca kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Bunun yerine memurların, kendiliğinden ülkesine dönmeyi kabul etme eğiliminde olan yabancı ülke vatandaşlarını ikna etmeye çalışmaları söyleniyor. Çünkü eğer yasa dışı bir şekilde ABD'de bulunan yabancı bir vatandaş, kendiliğinden ülkeyi terk etmeyi seçerse, ileriki bir tarihte sorun olmadan yasal göçmenlik için başvuruda bulunabiliyor.

Rekor sayıya ulaşılınca eski sisteme dönülüyor

2010 mali yılının bitimine doğru istenilen rakama ulaşılıyor ve yöneticiler memurlardan eski sisteme geri dönmelerini istiyor. Böylelikle "gönüllü geri dönme" seçeneği, yasa dışı göçmenlere daha az sunuluyor.
Bu "özel" çalışma sırasında 25 bin kişi daha sınır dışı ediliyor.

2011 yılı için ortaya konulan hedef ise 404 bin.

DREAM Act


Dream adıyla kısaltılan bir yasa değişikliğiyle göçmenlerin ülkede "daimi oturma izni" alabilmeleri için uğraştığını söyleyen Demokratların ve Obama'nın, göçmenlik meselesinde böylesine sert bir uygulamaya geçmeleri bir hayli ilginç bulundu.Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU