USA SABAH 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Aralık 2010 Cumartesi 14:18
  • Güncelleme saati: 14:45

ADL'den mektup var

(CİHAN)

Türkiye'nin İsrail'deki orman yangınına yardım etmesi, Amerika'daki en büyük Yahudi kuruluşu olan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği'ni (ADL) harekete geçirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ADL Başkanı Abraham Foxman bir mektup yazarak, yardımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Foxman, yayınladığı mesajında, İsrail'deki yangının söndürülmesine yardım eden ya da yardım teklifinde bulunan ülkelerden Azerbaycan, Avustralya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Fransa, Almanya, Yunanistan, Gürcistan Romanya, Rusya, İspanya, ABD, İngiltere ve daha diğer ülkelere teşekkür ederken, Türkiye'ye özellikle değindi.

Foxman, özellikle Ankara'nın yardım teklifine değinerek, yangın uçakları ve Başbakan Erdoğan'ın kaybolan 41 İsrailli için yayınladığı mesajı çok anlamlı bulduğunu söyledi.

Zor dönemlerin eski dostları tekrar bir araya getirmeye vesile olabileceğini belirten Foxman, bunun aynı zamanda da ilişkileri eskiye oranla daha da güçlendirme ihtimalinin olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin vermek istediği güçlü yardım desteğinin yangının küllerinden yeniden bir olumlu ilişkiler başlatacağına olan inancını dile getiren Foxman, Erdoğan'a teşekkürlerini ifade eden bir mektup yazdı.
Foxman, Erdoğan'a gönderdiği mektupta şunları kaleme aldı:

"Türkiye'nin acil ve yapıcı bir şekilde yangına vermiş olduğu yardım desteği iki ülke arasındaki dostluğu gösteren önemli bir eylem. Bu destek bizlere iki ülke arasındaki derin ve tarihi ilişkiyi bir kez daha hatırlatması bakımından önem arz ediyor."

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU
EN ÇOK OKUNAN HABERLER