USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Kasım 2010 Perşembe 19:07
  • Güncelleme saati: 19:15

ABD Dışişleri panikte!

(USASABAH)

Kongre Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerine Pentagon'dan gönderilen bilgiye göre, WikiLeaks çok yakında Dışişleri Bakanlığı'na ait binlerce yazışmayı yayınlayacak.

WikiLeaks'in belgeleri yayınlamak için kullanacağı üç medya kuruluşu ise New York Times, Guardian ve Der Spiegel olacak. Bloomberg'in haberine göre, Pentagon'dan Kongre'ye gönderilen bilgi notunda şu ifadelere yer verildi;

"Dışişleri Bakanlığı'na ait yazışmalar doğaları gereği günlük analizler ve aday değerlendirmeleri gibi efektif dış politika yürüten her hükümetin yaptığı şeyleri içeriyor. Bu gizli bilgilerin WikiLeaks tarafından yayınlanması, küresel güvenliği istikrarsızlaştıran ve kargaşa yaratan sorumsuzca bir girşimdir. Potansiyel olarak bu durum yaşamları tehdit ediyor."

Birleşik Devletler Büyükelçilikleri'nde hummalı çalışma

Dışişlerine ait belgelerin kamuoyuyla paylaşılması tehlikesi, tüm dünyadaki Birleşik Devletler Büyükelçilikleri'nde arşivlerde çalışmala neden oldu. Buna göre dosyaların tamamı gözden geçiriliyor.

Adını vermek istemeyen bir yetkili, CNN'e yaptığı açıklamada Bakanlığın aylardır bu belgeler üzerinde çalıştığını söyledi. Bakanlık aynı zamanda belgelerin kamuoyunda ve diplomatik ilişkilerde nasıl zararlara neden olacağını da hesap etmeye çalışıyor.

Yetkili, on binlerce belgenin 2006-2009 yılları arasındaki Bakanlık yazışmalarını içerdiğini düşündüklerini söyledi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçiliklere gönderilen emirde, hassas bilgi ve belgelerin kontrol edilmesinin gerektiği ve ortaya çıkması halinde hayatları zarar görebilecek istihbarat kaynaklarının da tespit edilmesi istendiği belirtildi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU