USA SABAH 24 Nisan 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Kasım 2010 Pazartesi 17:04
  • Güncelleme saati: 17:05

"Nazi cenneti" Amerika

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Nazilerin Almanya’dan kaçıp çeşitli ülkelere sığınması onlarca filme konu oldu.

(USASABAH)

2. Dünya Savaşı'ndan sonra Nazilerin Almanya'dan kaçıp çeşitli ülkelere sığınması onlarca filme konu oldu.

New York Times'ın ortaya çıkardığı bir gerçek, filmlere konu olan bu kaçış maceraların önemli bir bölümünün ABD'de geçtiğini gösteriyor.

Gazetenin haberine göre Birleşik Devletler Naziler için "güvenli bir liman" haline getirilmiş.

Adalet Bakanlığı'nın gizli tutmak için 4 yıl uğraştığı konuyla ilgili olan rapor nihayet New York Times tarafından yayınlandı.

Aslına bakılırsa Nazi bilim adamlarının ABD tarafından teknolojik amaçlar için kullanıldığı bilinen bir gerçekti. Rapor vasıtasıyla ortaya çıkan konuyla ilgili derinlemesine bilgilerin çok fazla kişinin başını ağrıtacağı ise kesin gibi.

Habere göre Nazi Bilim adamlarının ülkeye girişine CIA tarafından izin verildi ve önemli Nazi suçlularından biri olan Adolph Eichmann'ın yardımcısı Otto Von Bolschwing gibi isimlerle çalışıldı.

Times aynı zamanda NASA tarafından onurlandırılan ve ABD'ye roket yapımı alanındaki uzmanlığı için getirilen Arthur Rudolph hakkında da bilgi veriyor. 1949 yılında hazırlanan bir Adalet Bakanlığı bilgi notu Rudolph'un Meksika'dan ABD'ye göçüne izin verilmesi gerektiğini "reddedilmesi ulusal çıkarlar için zarar doğurur" diyerek belirtiyor.

600 sayfalık rapor 1970'li yıllardan itibaren "Nazi oldukları gerekçesiyle bu isimler sınır dışı edilinceye kadar" pek çok devlet kurumu ve görevlisinin bu isimleri gayet iyi bir şekilde bildiği ve geçmişlerini umursamayarak "ulusal çıkarlar için" kullandığını gösteriyor.

Raporun ortaya çıkışı ise Amerikan tarihinin en "açık" yönetimini kuracağını ilan eden Obama'nın kısa bir süre sürüncemede kalmasının ardından izin vermesiyle sağlandı.

Raporu hazırlayan The Office of Special Investigations (OSI) ( Adalet Bakanlığı Özel Soruşturmalar Birimi) 1979 yılında ABD'deki Nazileri bulmak ve onları adalet önüne çıkarmak amacıyla kuruldu. Birim kurulduğu yıldan itibaren 300'den fazla Nazi'nin adalet önüne çıkarılmasını ve sınır dışı edilmesini sağladı.

Adalet Bakanlığı ise bu raporun resmi olmadığını ve pek çok hata içerdiğini iddia ediyor. Fakat bu hataların ne olduğu hala ortaya konulmuş değil.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU