USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 05 Kasım 2010 Cuma 14:58
  • Güncelleme saati: 15:03

Oklahoma'da şeriat yasaklandı

Kasım’da gerçekleştirilen oylama ile Oklahoma Eyaleti’ndeki mahkemelerin İslam Yasalarını kullanmaları yasaklandı.

(USASabah)

2 Kasım'da gerçekleştirilen oylama ile Oklahoma Eyaleti'ndeki mahkemelerin İslam Yasalarını kullanmaları yasaklandı.

State Question 755 olarak adlandırılan yasakla ilgili olarak Müslümanların düşüncesi ise oldukça farklı. Çünkü Eyaletteki Müslümanların hiçbiri şeriat yasalarının uygulanmasıyla ilgili olarak bir lobi faaliyeti yürütmemiş ve aynı zamanda pek çok Müslüman da böyle bir uygulamayı desteklemiyor.

Müslümanları bu kararla ilgili endişelendiren asıl neden ise bu kararın arkasında yatan ve gittikçe yükselen İslam düşmanlığı. Eyaletteki Müslümanlar gittikçe komşuları tarafından hoş karşılanmadıklarını, Amerikalı olarak görülmediklerini ve istenmediklerini düşünüyorlar.

Oklahoma Müslümanları artan bir şekilde Kamusal alanlardaki görünürlüklerini arttırıyorlar ve böylelikle komşularıyla daha fazla temasa geçip onların ön yargılarını kıracaklarını düşnüüyorlar.

Oy verme işlemleri tamamlandıktan 24 saat sonra yerel Müslümanlar yeni seçilmiş milletvekilleriyle görüşmek için bir buluşma organize ettiler. Yerel Müslüman grupları ve ACLU ( American Civil Liberties Union) oylamanın Anayasal olmadığını ilan etti.

Tahminlere göre 3.7 milyon kişinin bulunduğu Oklahoma'da 30 bin Müslüman yaşıyor.

Referandumu organize eden Cumhuriyetçi Eyalet Milletvekili Rex Duncan 2007 yılında kendisine Governor's Ethnic American Advisory Council tarafından verilen Kur'an nüshasını reddetmiş, basın bu olaya büyük bir ilgi göstermişti.

Müslüman aktivistlerden biri olan Allison Moore "Bu gerçekten de Müslümanlarden nefret edenleri ortaya çıkarttı" diyor. Referandum meselesi ortaya çıktığından beri Moore ve diğer Müslümanlar tehdit mailleri ve telefonları alıyorlar. Müslüman Okulu'ndan evine yürüyen öğrenciler arabayla geçenler tarafından taciz ediliyorlar.

Diğer yandan her şeyin çok kötü olduğunu düşünmeyenler de var. Büyük Oklahoma Şehri İslami Topluluğu Başkanı İmam Imad Enchassi "En azından Oklahomalıların %30'u konuyla olarak eğitimli" diyor. Çünkü oylamada %30 hayır oyu çıktı.

Referanduma karşı olanlar sadece Müslüman gruplar değil elbette. Tulsa da bulunan farklı 20 kuruluş, yerel Polis Merkezi'nden Dinler arası Konsey'e, oradan da Tulsa Yahudi Federasyonu'na kadar, referanduma karşı çıkan ve Müslümanları destekleyen bir koalisyon oluşturdu.

Müslümanların bir kısmı ise gittikçe artan bu "mahalle baskısı"ndan sıkılmış durumda. Sheryl Siddiqui, Edmond merkezli Oklahoma İslami Konseyi'nin sözcüsü, zaman zaman daha liberal Eyaletlere taşınmayı düşündüğünü itiraf ediyor.

"Müslümanlar uzun süredir buradalar, ve burayı elimizden geldiği kadar iyi bir yer haline getirmeye devam edeceğiz."


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU